Dünyanın ileri gelen akıllı ürün markalarından birisi olan OPPO, katılacağı Mobil Dünya Kongresi (MWC) 2022 öncesinde, 2021 Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayınladı. Rapor, 'İnsanlık için Teknoloji, Dünya için İyilik' marka misyonuyla hareket eden OPPO'nun, sürdürülebilirlik ve çevre dostu kavramlarını tüm ürünlerinin yaşam döngüsüne nasıl entegre ettiğini detaylandırıyor.

OPPO, uluslararası düzeyde kabul edilen '3R+1D' sürdürülebilir ambalaj ilkelerini uygulamayı, ambalaj ağırlığının azaltılması gayesine bağlı kalmayı, geri dönüştürülmüş malzemeleri yeniden kullanmayı ve ambalajlarında geri dönüştürülebilir, biyolojik olarak parçalanabilen malzemeler kullanmayı taahhüt ediyor. Avrupa pazarından başlayarak akıllı telefon ürünlerinin ambalajında kullanılmakta olan toplam plastik, 2019 senesinden beri %95 oranında azaltıldı. OPPO, şimdilik değiştirilemeyen plastik malzemeler için biyolojik olarak parçalanabilen polilaktik asit malzemesini kullanmayı tercih ediyor. Öte yandan, Avrupa pazarlarındaki akıllı telefon ambalajlarının yaklaşık %45'i geri dönüştürülmüş elyaftan üretilerek hammadde kullanımı da azaltılmış durumda.

•    Ürünlerin dayanıklılığını artırmak için OPPO, kendi geliştirdiği ve pil ömrünü uzatan Battery Health Engine çözümünü piyasaya sürdü. Bu yenilikçi teknoloji, 1600 şarj-deşarj döngüsünde bile %80'e kadar pil kapasitesi sağlıyor.

•    OPPO, kullanılmış cep telefonlarının geri dönüşümünü ve yeniden kullanımını teşvik etmek amacıyla yerel ve uluslararası pazarlarda takas hizmetleri sunan bir ürün geri dönüşüm sistemi kurdu. Çin'de bu program aracılığıyla şu ana kadar 1,2 milyonu aşkın akıllı telefon geri dönüşüme dahil esildi. Bu, 216 tondan fazla elektronik atığın önüne geçmek manasına geliyor. OPPO, Avrupa Birliği ve diğer bölgelerde yerel geri dönüşüm sistemlerine mali destek sunuyor, ambalaj atıkları için Yeşil Nokta geri dönüşüm programına katılıyor ve profesyonel üçüncü parti geri dönüşüm şirketleriyle çalışıyor.

Kendi iş operasyonlarının yanı sıra OPPO, sürdürülebilirliği teşvik etmek adına diğer iş ortaklarıyla yakın çalışmalar yürütüyor:
•    OPPO, Çevresel Derecelendirme Etiketleme Programına (Eco Rating Labeling Scheme) ilk dahil olan ve yüksek performans sunan şirketlerden biri oldu. Program, Avrupa'nın lider mobil operatörleri tarafından cep telefonlarının çevresel performansını şu beş temel alanda değerlendirmek için başlatıldı: dayanıklılık, onarılabilirlik, geri dönüştürülebilirlik, iklim etkisi ve kaynak verimliliği…

Çevreyi koruma hedefiyle gösterdiği çabalarının dıışnda OPPO, uzun süredir dijital katılım, sağlık ve gençlerin desteklenmesi gibi temel alanlara odaklanarak sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunan adımlar atıyor. Şirket, renkli görme kusuru olanlara kişiselleştirilmiş çözümler sunmak için 766 farklı ekran profili oluşturabilen Color Vision Enhancement (Renkli Görüş Geliştirme) özelliğini kullanıma açtı. OPPO uzun süredir gençleri güçlendirmek için de adımlar atıyor. Kesintisiz üç yıldır Renovators Emerging Artists projesini yürüten OPPO, sanat ile teknolojinin gelecekte nasıl iç içe geçeceğini hayal etmeleri için genç sanatçılara platform sağlıyor.

ATLAS COPCO AKILLI FABRİKA DÖNÜŞÜMÜNÜ HIZLANDIRACAK ATLAS COPCO AKILLI FABRİKA DÖNÜŞÜMÜNÜ HIZLANDIRACAK

OPPO, Barcelona'da gerçekleşecek olan Mobile World Congress 2022'de, 'Shape the Future/Geleceği Şekillendir' temasıyla, yeniliklerini sergileyecek. OPPO, MWC 2022 sırasında yenilikçi mobil teknolojilerini, artırılmış gerçeklik ve 5G'de geliştirdiği yenilikleri tanıtacak ve sürdürülebilirlik temalı başarı hikayelerini paylaşacak. OPPO'nun #3M10, Hall 3, Fira Gran Via, Barselona'daki standı 28 Şubat-3 Mart tarihleri arasında ziyaret edebilecek. OPPO'nun standı ve şirketin resmi YouTube kanalındaki canlı yayını herkese açık olacak.