Avrupa’nın en büyük entegre ev tekstili üreticilerinden biri konumundaki Zorluteks, Lüleburgaz lokasyonundaki Ev Tekstili Üretim Tesisinde 175 bin 385 metrekare kapalı alanda nevresim, pike, yastık kılıfı, çarşaf, lastikli çarşaf, masa örtüsü ve perde gibi farklı ev tekstili ürünleri üretiyor. 

2015 yılında Paris İKlim Antlaşması ile gündeme oturan iklim krizi ve 2019 yılında Yeşil Mutabakatı yayımlayan ve 2050 yılına kadar ilk karbon nötr kıta olma taahhüdünü paylaşan AB'nin ardından tüm ülkeler yenilenebilir enerjiye yatırım yaparak karbon emisyonlarını düşürmek yolunda adımlar atıyor. Zorluteks Tekstil Genel Müdürü Cemil Çiçek, Zorlu Tekstil'in bu minvalde attığı adımlar ve gelecek projeksiyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

YALITIMSIZ BİNALAR TÜRKİYE’YE ZARAR VERİYOR YALITIMSIZ BİNALAR TÜRKİYE’YE ZARAR VERİYOR

YENİLENEBİLİR ENERJİ ÇALIŞMALARI GÜNDEMLERİNDE

Enerji tasarrufunun, sürdürülebilir bir geleceği inşa etmek için kritik bir öneme sahip olduğunun altını çizen Cemil Çiçek, "Özellikle güncel durumda Avrupa Birliği’nin iklim değişikliği ile mücadelede aktif olarak rol aldığı bu süreçte ülkemizi de yakından ilgilendiren konu başlıkları şirketimizin de gündeminde yer alıyor. Enerji tasarrufu yapmak bireysel yaşamlarımızda olduğu kadar endüstrinin üretim prensiplerinde de gerekli." dedi.        

2018 yılından bu yana ISO 50001 Enerji Yönetim sistemi belgesine sahip bir tesis oldukları bilgisini paylaşan Cemil Çiçek, "Tüm faaliyetlerimizde enerji takibi sağlamak, enerji maliyetlerini düşürmek için projeler üretmek ve yenilenebilir enerji yatırımlarına odaklanmak gündemimizde olan ve geçmişten beri şirketimizde titizlikle çalıştığımız konuların başında geliyor." dedi.         

"RES VE GES PROJELERİ İÇİN YATIRIM ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR"

"Geçtiğimiz dönemde Enerji Yönetim Sistemi belgemiz ile Turbo Kompresörün daha verimli kompresör ile değişimi üzerine Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na VAP projemiz ile başvuru yaptığımızı ve kabul edildiğini de eklemek isterim." diyen Çiçek, "İleriki dönemler için de RES ve GES projeleri üzerine yatırım çalışmalarımız ve görüşmelerimiz de devam ediyor." şeklinde konuştu.

Zorlu Holding'in 2030 Akıllı Hayat Sürdürülebilirlik vizyonu kapsamında 2050’ye kadar tüm değer zincirinde net sıfır emisyon hedefinin bulunduğunu aktaran Çiçek, "Sera gazı emisyonlarını azaltıp hedefimize yaklaşabilmek için enerji tasarrufları ile ilgili çalışmalar ve yenilenebilir enerji yatırımları şart. Biz de bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdüreceğiz." diyerek sözlerini noktaladı.