Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş (ESBAŞ) yapılan açıklamaya göre, Batı Anadolu Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi AŞ (BASBAŞ), Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA) ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) iş birliğinde, "Yenilenebilir Enerji Sektörü Odağında Sanayinin Yıldızlarına Yeni Yatırım Alanı: Batı Anadolu Serbest Bölgesi" toplantısı düzenlendi.

“BASBAŞ YEŞİL KALKINMA KONUSUNDA ÖNEMLİ ROL ÜSTLENECEK”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren ESBAŞ ve Batı Anadolu Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi AŞ (BASBAŞ) Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, “Yaklaşık 2,4 milyon metrekare alana sahip bölge tam kapasiteye ulaştı. Bu proje ile 20 bin kişiye doğrudan istihdam sağlanacak. Yılda 4 milyar doların üzerinde ticaret hacmi ve 2 milyar doların üzerinde de ihracat gerçekleştirecek. BASBAŞ orta ve yüksek teknoloji, yenilenebilir enerji ile katma değerli üretim yaparak ekonomik değer yaratan ve yüksek istihdam kapasitesi olan firmaları çekmeye çalışacak. Bu hedef kapsamında öncelikli olarak yenilenebilir enerji sektörünü tercih edeceğiz. Türkiye, yenilenebilir enerji potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmesi durumunda hem ekonomik açıdan güçlenecek hem de yeşil iş imkanları yaratarak çevreci kalkınmayı desteklemiş olacaktır. BASBAŞ, ülkenin yeşil kalkınmasında önemli rol oynacak." dedi. 

“TÜRKİYE DENİZ ÜSTÜ RES PROJELERİNDE ÇOK ŞANSLI BİR ÜLKE”

ENERJİ DEPOLAMADA KÜRESEL GÜÇ OLMA HEDEFİ ENERJİ DEPOLAMADA KÜRESEL GÜÇ OLMA HEDEFİ

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı, Türkiye'yi yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanında ekipman, teknoloji ve proje üreten uluslararası bir merkeze dönüştürmeyi hedefliyoruz. Çalışmalarımızı da bu hedef doğrultusunda gerçekleştirirken İzmir ve bölgesini bir temiz enerji kümesi haline getirmek istiyoruz. Batı Anadolu Serbest Bölgesi’nin Türkiye'yi deniz üstü rüzgar santrallerinin (RES) üretiminde de söz sahibi yapmasını istiyoruz. Deniz üstü RES’lerde Karadeniz, Ege ve Akdeniz havzası ile Türkiye çok şanslı bir ülke.”  

“YENİLENEBİLİR ENERJİ SEKTÖRÜNE YÖNELİK EKİPMAN ÜRETİLECEK”

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren İZKA Genel Sekreteri Mehmet Yavuz, "İzmir, Türkiye'deki rüzgar enerjisinden üretilen elektriğin yüzde 20'sini karşılıyor. Ayrıca sektörde 7 bin 500 kişiye istihdam sağlayarak yılda 500 milyon dolar ihracat sağlıyor. Batı Anadolu Serbest Bölgesi, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, jeotermal enerji, biokütle enerjisi ve yeşil hidrojene yönelik ekipman ve hizmet üreten firmalara önemli avantajlar sunarak İzmir’in sektördeki yerini daha da güçlendirecektir." dedi. (AA)