İş yerleri, evler ve sanayi enerji tüketiminin büyük bir kısmını gerçekleştiren alanlar olurken, buralarda kullanılan yalıtım çözümleri enerji verimliliği konusunda büyük bir avantaj sağlıyor.  ODE Yalıtım, çevre dostu, sürdürülebilir çözümleriyle iyi bir yalıtımın enerji verimliliğine ve bu durumun çevreye olumlu katlı sağlayarak, iklim kriziyle mücadele etmeye devam ediyor.

İklim krizinin etkileri her geçen gün daha fazla hissedilir hale geldi. İklim krizinin en önemli nedenleri arasında enerji tüketimi geliyor. Sanayi, ev ve iş yerlerinde enerjinin verimli kullanılması iklim krizi açısından büyük önem taşıyor. İyi bir yalıtım da enerji tüketiminde önemli bir faktör olarak öne çıkıyor. Dünyada ve ülkemizde çevre dostu yalıtım çözümleri enerji verimliliği sağlamak ve iklim krizinin önüne geçme konusunda büyük bir potansiyele sahip. Isıtma ve soğutma için kullanılan enerjinin büyük bir kısmı binalardan kaynaklanır ve yetersiz yalıtım, bu enerjinin gereksiz yere harcanmasına neden olur. Dolayısıyla, uygun yalıtım uygulamaları, enerji tüketimini azaltarak sera gazı salımlarını önemli ölçüde azaltabilir. Bunun yanı sıra yalıtımın önemi sadece enerji tasarrufuyla da sınırlı değil. Aynı zamanda binaların konfor seviyesini artırır, iç mekanların sıcaklık dengesini korur ve dış gürültüyü azaltır. Bu da insanların yaşam kalitesini artırırken enerji maliyetlerini düşürmeye yardımcı olur.

“Enerji verimliliği ve çevresel sürdürülebilirlik için yalıtımın gerekliliğini kabul etmeliyiz”

15 Mayıs Dünya İklim Günü’ne özel açıklamalar yapan ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Turan, “İklim krizi, gezegenimizin karşı karşıya olduğu en büyük tehditlerden biri. Bu nedenle, her sektörün, çevreye duyarlı çözümler geliştirerek ve uygulayarak bu mücadeleye katkı sağlaması gerekiyor. Enerji verimliliği ve çevresel sürdürülebilirlik için yalıtımın gerekliliğini kabul etmek, daha sağlıklı ve yaşanabilir bir gelecek için atılacak önemli adımlardan biridir. Doğru yalıtım uygulamaları, binaların ve endüstriyel tesislerin enerji ihtiyacını azaltarak doğal kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlıyor. Bu da sera gazı emisyonlarının azalmasına ve çevrenin korunmasına katkı sağlıyor. Sürdürülebilirlik ve çevre koruması misyonumuzun bir parçası olarak çevre dostu yalıtım çözümleri sunmaya devam edeceğiz. Müşterilerimize, daha enerji verimli ve çevre dostu yapılar inşa etmelerine yardımcı olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

ENERJİ DEPOLAMADA KÜRESEL GÜÇ OLMA HEDEFİ ENERJİ DEPOLAMADA KÜRESEL GÜÇ OLMA HEDEFİ

“Yalıtım iklim kriziyle mücadelede önemli bir adım”

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de tüketilen enerjinin yaklaşık yüzde 40'ının binalarda harcandığını belirten Ozan Turan, “Binalar ve yerleşimler, karbondioksit gazı salınımının yüzde 40'ından, su tüketiminin yaklaşık yüzde 12'sinden, enerji tüketiminin yüzde 30'undan ve elektrik tüketiminin de yüzde 71'inden sorumlu. Bu durum, binalarda yapılan ısı yalıtımının önemini bir kez daha vurguluyor. Yapılan araştırmalar, sadece bina ve tesislerde yapılan yalıtımın enerji verimliliğinde ciddi bir artış sağlayabileceğini gösteriyor. Ayrıca, iklim kriziyle mücadelede temel ve ekonomik bir adım olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte, bina yalıtımı maliyet açısından da oldukça avantajlı. Çünkü bina maliyetinin yalnızca yüzde 3'ünü oluşturuyor ve enerji maliyetlerinin artışıyla birlikte ortalama 2-3 yıl içinde maliyetini amorti ediyor, böylece hane halkına geri dönüş sağlıyor. ODE Yalıtım olarak, iklim krizsiz bir gelecek için dünya standartlarında yüksek kaliteli yalıtım çözümlerimizle enerji tasarrufu sağlıyoruz. Bu ürünleri sadece ülkemize değil, tüm dünyaya sunuyoruz. Türkiye’nin yalıtım malzemeleri ihracatının yüzde 16’sını üstlenerek ülke ihracatına büyük bir katkıda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.