Enerji Verimli Elektrik Motor Teknolojileri Enerji Verimli Elektrik Motor Teknolojileri

İçinde bulunduğumuz dijital dönüşüm döneminde esnek ve kişileştirilmiş üretim yaklaşımı gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Artan veri düzeyindeki aktarım ve yönetim işlemlerini sağlamak amacıyla gecikmeyi azaltarak daha çok kaynaktan daha çok verinin sisteme katılması gereksinimleri ortaya çıkmış durumda. Diğer taraftan bilindiği gibi yapay zekâ yazılımlarında yüksek sonuç doğruluğu ile modelleme yapabilmek için yüksek hacimli ve düşük gecikmeli aktarılan veriye ihtiyaç duyuyoruz. Temelde bu gibi sebeplerden ötürü 5G ve yapay zekâ yazılımları teknolojileri birbirlerini tamamlıyor.

İHTİYACA GÖRE ŞEKİLLEN ÜRETİM TARZINA İMKAN SAĞLIYOR

Fabrikalar başta olmak üzere tedarik zincirinde dijital dönüşümün günden güne zorunlu hale geldiğinin altını çizen Mitsubihsi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Robot Ürün Yöneticisi Zeynep Osmanpaşaoğlu şunları söyledi: “Üretimde dijital dönüşüme önemli katkılar sağlayan Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri olarak 5G ve yapay zekâ teknolojilerinin öneminin farkında ve bilincindeyiz ve bu alanlarda destek ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Örneğin yapay zekâ destekli robotlarımızda özel fonksiyonların kullanımı, kestirimci bakım fonksiyonları ve kolay programlama arayüzleri standart olarak geliyor. Açık haberleşme altyapısı sayesinde içeride koşan yapay zekâ yazılımlarının yanı sıra dışarıdaki başka bir platformda geliştirilen yazılımların da sonuç datalarının 5G haberleşmesi üzerinden taşınması mümkün oluyor. Haberleşme tarafında sınırlamaların olmaması, tamamen kullanıcının ihtiyacına göre şekillenen bir üretim tarzının hayata geçirilmesine imkân sağlıyor.”

Zeynep Osmanpaşaoğlu, bir adım daha öteye geçmek isteyen firmaların ise 5G teknolojileri ile anlık olaylar karşısında kendi kendine inisiyatif alabilen, insan gibi fabrika içinde herhangi bir koruma bariyerinin arkasında olmadan serbestçe ve güvenle dolaşan, aynı zamanda üretimi domine eden robotlarla yeni bir üretim mekanizması kurmayı hedeflediğini ifade etti.  

Editör: Haber Merkezi