ULAK Haberleşme AŞ tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk ve tek milli ağ çözümü uMAYA SD-WAN, NATO’nun en büyük dijital birlikte çalışabilirlik tatbikatı olan CWIX 2024’te başarılı bir sınav verdi. Polonya’nın Bydgoszcz kentindeki NATO Müşterek Kuvvet Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen CWIX 2024, 44 ülkeden 2 bin 600’den fazla katılımcının yer aldığı etkinlikte, 490’dan fazla mevcut ve deneysel teknoloji test edildi. Bu, CWIX’in 25. yıl dönümünde düzenlenen en büyük tatbikat oldu.

ULAK Haberleşme, tatbikata Genelkurmay Başkanlığının koordinasyonunda, Türkiye’nin ilk ve tek milli ağ çözümü olan uMAYA SD-WAN ile katılım sağladı. Geniş alan ağ altyapılarını daha güvenli, kolay yönetilebilir ve düşük maliyetli hale getirmek amacıyla yazılım tanımlı yaklaşımla geliştirilen uMAYA SD-WAN, CWIX 2024’te askeri ortamda kullanılarak gerçek bir NATO ağında test edilme imkanı buldu. Tatbikat sürecinde ULAK Haberleşme, SD-WAN ürünüyle gerçekleştirdiği testleri başarıyla tamamladı. Bu başarı, Türkiye’nin milli ağ çözümlerinin uluslararası alanda rekabet edebilirliğini ve etkinliğini bir kez daha ortaya koydu.

SD-WAN V3.0 GELİYOR

ULAK Haberleşme, Türkiye’de birçok kurumda 1000’i aşkın noktada aktif hizmet veren SD-WAN’ın V3.0 sürümünü geliştirme ve test çalışmalarına devam ediyor. Yılın son çeyreğinde bu versiyonun sahaya çıkarılması planlanıyor. Aynı zamanda SD-WAN yazılımını maliyet etkin kullanmak amacıyla üzerinde çalışacağı ARM tabanlı prototipin üretimi ve test çalışmaları tamamlandı. CWIX, 1999 yılından bu yana, NATO askeri kanadı tarafından onaylanarak, müttefik güçlerin birlikte çalışabilirlik kabiliyetinin artırılması amacıyla gerçekleştiriliyor. Bu tatbikat kapsamında, karşılıklı testlerin yanında geliştirilmekte veya test aşamasında olan sistemler de koalisyon senaryoları dahilinde çalışmalara destek oluyor.

TUSAŞ’ın Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan Hakkında Bilinmesi Gerekenler TUSAŞ’ın Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Editör: Haber Merkezi