Türkiye’de Z Karton’un öncüsü olan Has Kutu, özellikle mobilya ve e-ticaret sektörüne yönelik geliştirdikleri çözümlerle pazar liderliğini koruyor.

Türkiye’de HE sertifikalı ürün üreten ilk marka olduklarının altını çizen ve Türkiye sanayisine kazandırdıkları ürün grupları hakkında bilgiler veren Has Kutu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Haskaraman, şu bilgileri paylaştı:

Z Karton’un isim hakkını alarak Türkiye'ye getiren ilk firma olduk.

“2002 yılında Ankara’da mobilya sanayine ambalaj üretmek üzere kurulan Has Kutu’nun, sürekli yeniliği önceleyen, yüzü inovasyona dönük ve yapılmamış olanı yapma motivasyonuna sahip bir yapısı var. Sektörümüzde Türkiye'de yapılmamış olan birçok ilke imzamızı attık. İlk baskılı ondüla üretimini biz yaptık, 24 saat sadece Z Karton üreten ilk fabrika biz olduk. Zaten Z Karton’un isim hakkını da alarak Türkiye'ye getiren ilk firma olduk. Dahası Z Kartonu baskılı bir şekilde de ilk biz ürettik. Bunlar gibi kendi sektörümüzde yüzü yeniliğe dönük işler yapıyoruz. Ambalajı müşterimize ulaştırırken onların ihtiyaçlarını nasıl daha iyi karşılayacağımıza odaklanmış durumdayız.”

MOBİLYA VE E-TİCARET SEKTÖRLERİNDE YOĞUN KULLANILIYOR

Müşteri bir makine alıyor, kartonunu bizden temin ediyor. Kendi kutusunu kendi ihtiyacına göre istediği sayıda ve ebatta rahatlıkla üretebiliyor.

Z Karton’u 2018 yılında sektöre kazandırdıklarını ve bugün sektörde bilinen bir marka haline geldiğini vurgulayan Mehmet Haskaraman, Z Karton ve Z Board diye 2 tane tescillerinin bulunduğunu ve bu ürünün özellikle mobilya ve e-ticaret sektöründe çok yoğun kullanılan bir ürün olduğu bilgisini verdi. Z Karton’un ayrıca bu sektörler gibi siparişlerin kişiselleştiği, çoklu ürün gruplarının da ihtiyacını karşıladığını dile getiren Haskaraman, “Bir mobilya üreticisinin devamlı modelleri değiştiği veya müşterinin talebine göre ölçüleri değiştiği için istediği ölçüdeki kutuyu istediği anda kendisi üretebilsin diye böyle bir ürün geliştirdik.” dedi.

MALİYETİ YÜZDE 30 DÜŞÜRÜYOR

Mobilya sektörünün karışık ve yüksek miktarda stok tutma problemini ortadan kaldırdık. Stok tutmalarına gerek kalmıyor, koliyi beklemelerine gerek kalmıyor; hızlıca temin edebiliyorlar.

LİTUM “DÜNYANIN EN İNOVATİF ŞİRKETLERİ 2024" LİSTESİNDE LİTUM “DÜNYANIN EN İNOVATİF ŞİRKETLERİ 2024" LİSTESİNDE

Ürünlerinin yoğun olarak tercih edildiği mobilya ve e-ticaret sektörlerinin stok tutma problemi, sipariş bekleme süresi ve stok maliyeti sorunlarına geliştirdikleri çözüm önerilerine değinen Haskaraman şunları söyledi: 

“Mobilya sektöründeki ana sorun, çoklu ve değişken ebatlarda kolilere ihtiyaç duymaları. Bir yatak odası takımı 18 tane koliden oluşuyor. Bunun için bizden 18 değişik ölçüde yüzer tane kutu istediklerinde bu kolileri üretmek zaman ve uğraş açısından hiçbir üreticinin isteyeceği bir şey değil. Bizim bu noktada mobilya sektörüne getirdiğimiz çözüm şu oldu; müşteri bir makine alıyor, kartonunu bizden temin ediyor. Kendi kutusunu kendi ihtiyacına göre istediği sayıda ve ebatta rahatlıkla üretebiliyor. Biz bu sayede mobilya sektörünün karışık ve yüksek miktarda stok tutma problemini ortadan kaldırdık. Stok tutmalarına gerek kalmıyor, koliyi beklemelerine gerek kalmıyor; hızlıca temin edebiliyorlar. Ayrıca bu yöntemle maliyetleri yüzde 20 yüzde 30 oranında aşağıya çektik. Müşterinin bizden hazır alacağı bir kutu çok daha pahalıya gelirken, kendi ürettiği kutu çok ucuza geliyor. Ayrıca stok maliyetini de ortadan kaldırmış olduk.” dedi.

www.zkarton.com