Sulu radyant paneller ile yüzde 30 enerji tasarrufu Sulu radyant paneller ile yüzde 30 enerji tasarrufu

Türkiye ile Azerbaycan  enerjinin tüm alanlarda ortak çalışmalar yapmaya devam ediyor. Petrol ve doğal gazda gerçekleştirilen çalışmalar gibi elektrikte de iş birliğini güçlendirmeye yönelik güçlü adımlar atılıyor. Bayraktar; “Teknik düzeyde çalışmalar devam ediyor. Enterkonnoksiyonlar vasıtasıyla elektriği Türkiye'ye ve Türkiye'den Avrupa'ya doğal gazda olduğu gibi götürmeyle alakalı birlikte projeler geliştiriyoruz” dedi.

Bakü Enerji Forumu sebebiyle Azerbaycan’da önemli görüşmeler yaparak temaslarda bulunan Bakan Bayraktar, Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Sahbazov ile bir araya geldi. Yapılan görüşmede bir açıklamada bulunan Bayraktar, Azerbaycan’ı ikinci evi gibi gördüğünü ifade ederek iki ülke arasında güçlü bir gönül bağı bulunduğunu belirtti. Ayrıca; iki ülkenin enerji iş birliğinin dünyaya örnek olduğunu vurgulayarak bu ilişkinin bölgeye ve Avrupa’nın enerji güvenliğine ve dünya petrol piyasalarını daha dengeli olmasına katkı sağlayan yönleri bulunduğunu dile getirdi.

Nahçıvan Doğal Gazı Kışın Türkiye’de Olacak

 Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı, TANAP, Bakü-Tiflis-Erzurum Boru Hattı gibi projelerin çok önemli olduğuna işaret eden Bayraktar, “Özellikle doğal gazda şimdi yeni bir bağlantımız oluyor. Yine sizlerle birlikte Sayın Cumhurbaşkanlarımızın huzurunda imzaladığımız Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattındaki çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Umuyoruz ki zamanından önce biz bu boru hattını hazır hale getireceğiz. Bu sene kış ayında Nahçıvan gazı, Türkiye üzerinden, gelecek” dedi. Bayraktar, iki ülke ilişkilerinin salt petrol ve doğal gaz ile sınırlı olmadığını belirterek Azerbaycan’ın yenilenebilir kaynaklarının da çok güçlü olduğunu ifade etti. Türkiye’nin enerji talebinin arttığını bu anlamda da Türkiye ile Azerbaycan’ın birbirini tamamlayıcı bir rolü bulunduğunu aktaran Bayraktar, “Türkiye’de hane halkının elektrik ile ilgili ihtiyaçları artıyor. Sanayimiz büyüyor, üretimimiz, ihracatımız artıyor. Elektrik enerjisini temiz enerjilerden alma hedeflerimiz var” dedi. Bakan Bayraktar, Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyelini harekete geçirdiğini anlatarak, “Aynı zamanda enterkonnoksiyonlar yardımıyla çevremizdeki elektriği de Türkiye’ye ve Türkiye’den Avrupa’ya doğal gazda olduğu gibi götürmeyle ilgili birlikte projeler geliştiriyoruz” dedi.

 

Editör: Semra Çakmak