Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar; Türk ekonomisinin büyümesine ve sanayinin ihtiyaçlarına bağlı olarak talep edilen enerji artış gösterdi. Bu noktadan hareketle ilk önceliklerinin vatandaşlara düşük maliyetli, güvenilir ve çevre dostu enerji sağlamak olduğunu belirtti.  Bayraktar; enerji ihtiyacını karşılarken bunu aynı zamanda çevreye duyarlı bir şekilde gerçekleştirmeyi istediklerini söyledi. Ayrıca; ulaşımdan binalara endüstriden dijital teknolojilere kadar her alanın elektrikleştiğini kaydederek, “Her yıl elektriğe olan ihtiyacımız artıyor. Ekonomimizin büyümesine, sanayimizin ihtiyaçlarına bağlı olarak talep tarafında her yıl yaklaşık %4-5’lik bir artış var” dedi.  Artan enerji talebinin karşılanmasında Türkiye’nin çok önemli bir yenilenebilir enerji potansiyeline sahip olduğunu anlatan Bayraktar; “Biz de güneş, rüzgâr, jeotermal ve biyokütle gibi bütün yenilenebilir kaynaklarımızdan faydalanmak istiyoruz” dedi. Ayrıca, sürdürülebilir enerji kapasitesini 12 yılda 60 gigavata ulaştırmayı hedeflediklerini vurgulayarak “Bugün Türkiye, yenilenebilir enerji kurulu gücünde dünyada 11’inci sırada” diye konuştu.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ EYLEM PLANI İLE ENERJİ DAHA VERİMLİ KULLANILACAK

2024-2030 II. Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı ile enerjiyi daha akıllıcı ve daha verimli kullanmayı hedeflediklerini kaydeden Bayraktar, “Bu alanda yaklaşık 20 milyar dolar yatırım yapmayı düşünüyoruz. Böylelikle 100 milyon tondan fazla karbon salınımının önüne geçeceğiz” dedi. Bayraktar; Türkiye’nin nükleer enerji kapasitesini arttırması gerektiğine dikkat çekerek Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Roşatom’la Akkuyu’da iyi bir iş birliği yürüttüklerini belirtti. Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin yanı sıra ilave reaktörlere de ihtiyaç duyduklarını ifade eden Bayraktar; “2050 yılında kadar 20 gigavatlık nükleer kapasiteye ulaşma hedefimiz var. Sinop’ta ve Trakya’da ek reaktörlere ihtiyacımız var. Önümüzdeki 20 yılda Türkiye’nin enerji miksinin içinde en az gigavatlık SMR’lar da yer alacak” diye belirtti. Bakan Bayraktar, kritik minarelerin de geleceğin yeni teknolojik ekosistemi için çok önemli olduğunun altını çizerek “Yenilenebilir, elektrikli araçlar, depolama ve diğerleri tüm bunlar için kritik minerallere ihtiyacımız var. Bence önümüzdeki yıllarda en çok karşılaşacağımız zorluk bu kritik mineralleri nereden elde edeceğimiz olacak.” dedi.

Elektrik Üretimini Azaltmada Yapay Zekâ ve Dijitalleşmenin Yarattığı Etki Elektrik Üretimini Azaltmada Yapay Zekâ ve Dijitalleşmenin Yarattığı Etki

Editör: Semra Çakmak