Trend Enerji Genel Müdürü Kerem İbel, Enerjisini Üreten Fabrikalar Zirvesi için yaptıkları hazırlıklar hakkında bilgi verdi. İbel, “Buhar türbinli ve gaz motorlu santraller ve atık ısı geri kazanım sistemleri için mühendislik, kurulum ve devreye alma hizmetleri veriyoruz. Özellikle proseslerinde buhar, sıcak su, soğutma vb. termal enerji tüketimleri olan veya atık ısısı bulunan sanayi kuruluşları için enerji maliyetlerini ve karbon emisyonlarını düşüren en uygulanabilir enerji çözümlerini müşterilerimize sunuyoruz. Dünyanın en büyük buhar türbini üreticilerinden biri olan Triveni Turbine Limited şirketinin Türkiye’deki satış ve satış sonrası tek yetkilisiyiz. Halihazırda Türkiye’de kurulu 800 MW üzeri buhar türbinimiz mevcut olup, mühendislikten, satış, kurulum, devreye alma ve satış sonrası bakım/yedek parça hizmetlerine kadar tam kalite güvencesini müşterilerimize uzun yıllardır sunmaktayız. Sanayi veya ticari kuruluşların hem elektrik hem de termal enerji ihtiyacını tek kaynaktan en uygulanabilir buhar türbini veya gaz motorlu kojenerasyon/trijenerasyon projesi ile karşılayabilmesi böylelikle verimli enerji üretimi ve proses enerji ihtiyacını güvenilir bir şekilde sağlamasına destek olabilmek adına zirvedeyiz” dedi. 

“VERİMLİ BUHAR TÜRBİNİ ÜRÜN PORTFOLYOSUNU SUNACAĞIZ”

“MÜŞTERİMİZE 62 MW BUHAR TÜRBİNİ ÇÖZÜMÜ SAĞLADIK” 

Son dönemde hayata geçirdikleri bir projenin detaylarından bahseden İbel, “Son yıllarda, örneğin biyokütle atığına sahip ve sadece elektrik enerjisi çıktısı talep eden müşterilerimize, ya da atık ısısı mevcut olup değerlendirmek isteyen müşterilerimize mühendislik, danışmanlık ve tam yoğuşmalı buhar türbini satış ve satış sonrası hizmetleri vermiş olup sadece 2021 ve 2023 yılları arasında 145 MW tam yoğuşmalı türbin kurulumu gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Öte yandan 2023 yılı içerisinde proseste buhar tüketimi olan ve hem proses buhar ihtiyacını karşılamak hem de elektriğini üretmek isteyen müşterilerimize ise karşı basınçlı ya da ara çekişli buhar türbin çözümlerimiz için tamamen fabrikaya özel terzi usulü şeklinde en verimli sistem seçimi, tekno ekonomik değerlendirme, mühendislik, kurulum ve devreye alma hizmetleri vermiş bulunarak yıl içinde toplam 62 MW buhar türbini çözümümüzle müşterilerimizin enerji ihtiyacına çözüm olduk ve olmaya da devam edeceğiz” dedi. 

“SMART MİKRO BUHAR TÜRBİNLERİNİ YURT İÇİNDE TANITACAĞIZ” 

Yeni dönem hedefleri ve projeleri hakkında bilgi veren İbel, “Tamamen verim arttırıcı bir proje olarak değerlendirilebilecek yeni ürünümüz smart mikro buhar türbinleri uygulamalarının yurt içinde tanıtmak, devreye aldığımız smart mikro buhar türbini uygulamalarını arttırmak ve devreye alma sonrası her türlü destekle değerli müşterilerimizin memnuniyetinin sürekliliğini hedefliyoruz. Smart Buhar Türbinleri fabrikada hali hazırda üretilen ancak yararlı enerji olarak kullanılamayan enerjiden elektrik üretme fırsatı vermektedir. Basınç regülasyon vanalarına paralel çalışır. Yakıt ve lube oil tüketimi yoktur bu sebeple işletme maliyetleri göz ardı edilebilir derecede azdır. Böylelikle tamamen fabrika içi enerji verimliliğine yönelik bir uygulama olup, ülkemizde proseste basınç düşürme istasyonuna sahip fabrikalarda uygulanabilirliğinin incelenmesi ve tekno-ekonomik uygunluk akabinde türbin referanslarımızın artması yıl sonu ve yeni dönem hedeflerimiz arasındadır. Öte yandan 30-100 MWe aralığında buhar türbini satışları özellikle biyokütle santralleri veya atık ısıdan elektrik enerjisi geri kazanımı uygulamaları, markadan bağımsız her türlü buhar türbinine sahip sanayi kuruluşlarında verim arttırıcı tersine mühendislik uygulamaları, türbin bakım ve yedek parça hizmetleri, fabrikalarda elektrik ve termal enerji maliyetlerini düşürücü mühendislik danışmanlık hizmetleri yıl sonu ve yeni dönem proje hedeflerimiz arasında sayılabilmektedir” dedi. 
 

ADİL DÖNÜŞÜM KAPSAMINDA TÜRKİYE İÇİN SANAYİ POLİTİKASI ALTERNATİFLERİ ADİL DÖNÜŞÜM KAPSAMINDA TÜRKİYE İÇİN SANAYİ POLİTİKASI ALTERNATİFLERİ