Türkiye'nin global çelik üreticisi Tosyalı Holding, 3 kıtada sayıları 30'a yaklaşan tesis ve yaklaşık 15 bin çalışanıyla hayata geçirdiği sürdürülebilirlik odaklı yeşil çelik üretimiyle, dünyaya da ilham vermeye devam ediyor. Yenilikçi düşünce ve teknoloji ile biçimlenip  dünyada ilk olan sürdürülebilirlik odaklı araştırma ve geliştirme projeleri, döngüsel ekonomi odaklı çalışmalarının yanı sıra Tosyalı, yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarını esas alan yatırımlarıyla da global anlamda birçok şirkete örnek oluyor.

KARBON SALINIMINI YÜZDE 30 AZALTTI 

Bünyesindeki tüm şirketlerde, hammaddeden üretim süreçlerine satış ve pazarlamadan sevkiyata kadar tüm faaliyetlerini sürdürülebilirlik odaklı olarak gerçekleştiren Tosyalı Holding, bilhassa son 2-3 senede sürdürülebilirlik odaklı, önemli bir kısmı küresel anlamda ilk olan, fikri sınai hakları kendisine ait, 100’ün üzerinde Ar-Ge projesine imza attı. Bu projeler ile karbon salınımını yüzde 30 azaltan Tosyalı, halihazırda grup şirketlerinden Tosçelik tesislerinde sektörün karbon ayak izi en düşük boru üretimini gerçekleştiriyor. 

SOLARAPEX VE HUAWEI ÇÖZÜM ORTAKLARI OLDU

Bir süre önce grup şirketlerinden Tosçelik Profil ve Sac'ın Osmaniye'deki üretim tesislerine kurduğu çatı tipi güneş santrali, dünyanın en büyük ilk beş çatı tipi güneş santrali arasında sayılıyordu. Holding, yeni güneş enerjisi projesiyle çıtayı daha da yukarı taşıyıp kendi rekorunu da kırarak, dünyada birçok sanayi şirketine de rol model olacak. Güneş enerjisi alanında küresel en büyük akıllı ürün tedarikçisi Huawei ve GES anahtar teslim kurulum hizmetleri alanında önde gelen kurumlardan SolarAPEX, Tosyalı'nın  dünyanın en büyük çatı üstü GES projesindeki çözüm ortakları oldu.

FOSİL YAKITLAR YERİNE HİDROJEN KULLANILACAK

En önemli gündem maddelerinin sürdürülebilirlik olduğunu belirten Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, "Tosyalı Çatı GES projemiz, kendi alanında dünyanın en büyüğü olmakla kalmayıp, yıllık 116 milyon 525 bin kg karbon salınımını engellediği için dünyanın en temiz çelik üretimine de olanak verecek. Fosil yakıt kullanımını mümkün olan en düşük seviyeye getirme stratejimiz doğrultusunda önümüzdeki dönemde ülkemizde bir ilk olarak demir çelik üretiminde hidrojeni fosil yakıtların yerine kullanacağız Kurduğumuz GES’den elde edeceğimiz elektriğin bir kısmını da hidrojen orijinli bu işlemler için kullanacağız” dedi.

YENİLENEBİLİR ENERJİ VE E-MOBİLİTE ŞARJ FUARI ANKARA’DA GERÇEKLEŞECEK YENİLENEBİLİR ENERJİ VE E-MOBİLİTE ŞARJ FUARI ANKARA’DA GERÇEKLEŞECEK