MAKİNE İHRACATI 9 AYDA 21 MİLYAR DOLAR MAKİNE İHRACATI 9 AYDA 21 MİLYAR DOLAR

Lazer kesim makinaları, metal, seramik, plastik, kompozit ve diğer birçok malzemeye kadar geniş bir yelpazede hassas ve hızlı kesim işlemi için kullanılan yüksek teknolojili bir yöntemdir. İlgili malzemenin kesim anında eriyebilmesi için yoğun bir ısıya gereksinim duyulmaktadır. Bu aşamada lazer ışınları devreye girerek sistem için gerekli olan yoğun ısı enerjisini sağlamaya başlar. Lazer kesim sürecinde, hassasiyeti korumak ve kesim kalitesini artırmak adına basınçlı hava ya da spesifik gazlar kullanılarak malzeme yüzeyi temiz tutulur ve istenmeyen yanma veya oksidasyon oluşumları minimize edilir.
Lazer kesim cihazlarındaki basınçlı hava ihtiyacı, cihazın markasından modeline, kullanılan malzemenin türünden kalınlığına kadar birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak, son dönemde 15 bar basınç ihtiyacı olan lazer kesim makinalarının sayısında artış gözlemlemekteyiz. Standart vidalı kompresörler genellikle maksimum 14 bar basınç üretebilirler. Bu durum, pek çok firmanın 15 bar basınç gereksinimini vidalı kompresör ile birlikte booster kombinasyonunu kullanarak karşılamasına sebep olmuştur.

TEK BİR VİDALI KOMPRESÖRLE 15 BAR BASINÇ ELDE EDEMEZ MİYİZ? 

Ancak, "Neden iki farklı ekipmanla 15 bar basınç elde etmeye çalışalım, tek bir vidalı kompresörle bu ihtiyacı doğrudan karşılayamaz mıyız?" sorusu, endüstride sıkça gündeme gelmeye başladı. İşte bu noktada Alman KAESER Kompresörleri, endüstrinin ihtiyaçlarına çözüm sunarak, 15 bar maksimum basınç kapasitesine sahip vidalı kompresörlerini piyasaya sürdü. Bu kompresörler, sadece yüksek basınç ihtiyacını tek bir cihazla karşılamakla kalmıyor, aynı zamanda enerji verimliliği konusunda da önemli avantajlar sunuyor. Bu yenilik, lazer kesim alanında hem maliyet tasarrufu hem de enerji verimliliği açısından büyük bir adım olarak değerlendirilmektedir.

KAESER'in 15 BAR VİDALI KOMPRESÖRLERİ, LAZER KESİMDE BOOSTER SİSTEMLERİNE MEYDAN OKUYOR

Lazer kesim makinaları için özel olarak tasarlanan KAESER 15 bar vidalı kompresörleri, entegre kurutucu, filtre ve hava tankı çözümüyle direkt olarak platform üzerinde paket şeklinde gelmektedir. Bu özelleştirilmiş yapı, booster kombinasyonlarına kıyasla önemli avantajlar sunmaktadır. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir;

1.    Enerji Verimliliği: KAESER 15 bar vidalı kompresörler, booster kombinasyonlu sistemlere göre enerji verimliliği daha yüksektir. 
2.    Daha Az Ekipman ve Bakım: Geleneksel booster sisteminin eklenmesine gerek kalmadığı için ek ekipman ve bakım ihtiyacını ortadan kaldırır. Entegre çözüm sayesinde ekipman ve bakım ihtiyaçları minimalize edilir.
3.    Daha Basit Sistem Yapısı: Booster sistemine ihtiyaç duymadan, KAESER'in entegre çözümü ile sistem tasarımı ve kurulum süreci daha basit ve hızlıdır.
4.    Uzun Ömür ve Dayanıklılık: Vidalı kompresörler, dayanıklılık ve uzun hizmet ömrüyle tanınır.  Booster sistemlere göre daha az aşınma ve yıpranma riski taşırlar.
5.    Daha Sessiz: KAESER vidalı kompresörleri, booster sistemlerine kıyasla daha sessiz bir çalışma performansı sunar.
6.    Tasarruf: Yatırım maliyeti, enerji tasarrufu, azalan bakım maliyetleri ve uzun ömürlülük göz önüne alındığında, KAESER'in 15 bar vidalı kompresörleri booster sistemlere göre daha ekonomik bir çözüm sunar.
Bu avantajlar, işletmelerin operasyonel performanslarını üst seviyelere taşırken maliyetleri de en aza indirgemelerine yardımcı olur. Özelleşmiş ihtiyaçlarınıza ve operasyonel gereksinimlerinize en uygun çözümü belirlemek adına

LAZER KESİMDE ENERJİ VE MALİYET OPTİMİZASYONU – ÖRNEK VAKA ANALİZİ

Bir lazer kesim cihazı olan müşterimiz, 15 bar'da 1,7 m3/dk basınçlı hava ihtiyacını nasıl karşılayacağı konusunda karar aşamasındaydı: Ya 7 bar'dan 15 bar'a yükseltme yapacak bir booster kombinasyonu kullanacak, ya da doğrudan 15 bar basınç sağlayabilen tek bir vidalı kompresör satın alacaktı. Bu karar sürecinde, 7 bar'da çalışan SK22 kompresörü dikkate aldık ve 15 bar basınca çıkarmak için KAESER CN 7 C booster'ın kullanılması gerektiğini hesapladık. Bu kombinasyonla toplam enerji tüketimi 13,1 kW (kompresör) + 6,5 kW (booster) olarak, toplamda 19,6 kW olacaktı. Öte yandan, 15 bar'da 1,71 m3/dk kapasiteye sahip olan ve doğrudan bu basıncı sağlayabilen KAESER SK 25 model kompresörün toplam enerji tüketimi ise 17,2 kW'tı. Bu iki seçenek arasında enerji tüketimi açısından 2,4 kW'lık bir fark bulunmaktadır. Eğer bu sistem yıllık 8000 saat çalıştırılırsa ve kWh başına enerji maliyeti 3 TL olarak hesaplanırsa, yıllık enerji maliyetinde 57.600 TL'lik bir tasarruf sağlanmış olur.

Sonuç itibariyle, booster kombinasyonlarında karşımıza çıkan ek ekipman yatırım maliyetlerini göz önünde bulundurduğumuzda ve enerji maliyetleri açısından değerlendirdiğimizde, 15 bar basınçlı hava ihtiyacını tek bir vidalı kompresör ile sağlamak, booster kombinasyonlarına göre hem daha ekonomik hem de operasyonel verimliliği yüksek bir alternatif olarak öne çıkmaktadır.
100 yılı aşan tarihiyle, yenilikçi anlayışı ve üstün Ar-Ge çalışmalarıyla pazarında öncü olan dünya markası Alman KAESER Kompresörleri enerji verimliliği yüksek hem de çevre dostu ürünleriyle basınçlı hava sistemlerinde müşterilerine doğru çözümler sunmaya devam edecektir.