Türkiye talaşlı imalat sektöründe 40 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Tezmaksan; Sivas fabrika yatırımı, Parkurda Pazaryeri ve ihracatta yakaladığı ivmeyle iç piyasada yüzde 45 büyüme ile kapattığı 2023 yılından sonra 2024 hedeflerine odaklandı.

İMALAT SANAYİDE YÜKSEK TEKNOLOJİ ÜRETİMİ YÜZDE 58 BÜYÜDÜ

İmalat sanayinin Türkiye ekonomisinin kalkınmasında lokomotif olduğunu söyleyen Tezmaksan A.Ş. Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, pandemi döneminden bu yana dünya ekonomisinin üç yılda yüzde 7 büyüdüğünü ve Türkiye ekonomisinin ise yüzde 20 büyüme kaydettiğini söyledi. Yıllık 254 milyar dolara erişen ihracatın 240 milyar dolarının sanayi ürünlerinden oluştuğunu söyleyen Aydoğdu, "İmalat sanayimiz, kalkınmamızın lokomotifi olmayı sürdürüyor." dedi. Son beş yılda imalat sanayinde yüksek teknoloji üretiminin yüzde 58 büyüdüğüne dikkat çeken Aydoğdu, 2024 yılında da bu büyüme trendinin devam edeceğini öngördüklerini ve Türkiye ekonomisinin yıl sonunda yüzde 3,1 oranında büyümesini beklediklerini söyledi.

YÜZDE 100 İHRACAT ARTIŞI

İç piyasadaki canlılığın ve Avrupa’dan Türkiye’ye kayan üretimin etkisiyle 2023 yılının Tezmaksan açısından olumlu geçtiğini belirten Aydoğdu, 2023 yılında yüzde 45 iç piyasa büyümesi ve yüzde 100 ihracat artışıyla yılı kapattıklarını söyledi. Robotlu otomasyon sistemi CubeBOX’ın ihracatını gerçekleştirmeye devam ettiklerini ve 2023 yılında ihracatta toplam 36 ülkeye ulaştıkları bilgisini paylaşan Aydoğdu, 35 farklı ürün konfigürasyonuna ulaştıklarını söyledi.

ROBOTLU TEZGAH BESLEMEYLE YÜZDE 25 VERİMLİLİK ARTIŞI SAĞLIYOR ROBOTLU TEZGAH BESLEMEYLE YÜZDE 25 VERİMLİLİK ARTIŞI SAĞLIYOR

MALİ PLANLAR YAPILIRKEN ENFLASYON RİSKİNE DİKKAT

2024 yılına bakıldığında özellikle ilk yarının yüksek faiz oranları, parasal sıkılaşma ve seçimlerin etkisiyle yavaş bir seyir izleyeceğini öngördüklerini söyleyen Aydoğdu, yılın ikinci yarısında toparlanmanın başlayarak yılın son çeyreğinde güçlü bir piyasaya ulaşılacağını ifade etti. "Bu dönemde döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve faiz oranlarındaki değişimler dikkatle takip edilmeli. Enflasyonun yarattığı sonuçlar bütün şirketler için en önemli gider kalemi olmaya devam edecek." diyen Aydoğdu, bu nedenle mali planlamaların enflasyon riski göz önünde bulundurularak yapılmasının büyük önem taşıdığını söyledi.