Şişecam, dünyada yükselen enerji camı talebine cevap vermek amacıyla Mersin'de buzlu cam fırını ve işletme hattı yatırımlarının kapasitesini artırma kararı aldı. Açıklamaya göre Mersin'de enerji camı üretimi de gerçekleştireceği ikinci buzlu cam fırını kapasitesini yıllık 180 bin tondan 244 bin tona çıkartacak olan Şişecam, enerji camı işletme hattı kapasitesini ise yıllık 20 milyon metrekareden 26,6 milyon metrekareye yükseltecek. Şişecam'ın Türkiye enerji cam sektöründeki pozisyonunu destekleyecek olan bu hamle, global cam sektöründeki konumunu da pekiştirecek.

ENERJİ DEPOLAMADA KÜRESEL GÜÇ OLMA HEDEFİ ENERJİ DEPOLAMADA KÜRESEL GÜÇ OLMA HEDEFİ

"KARARIMIZIN, GÜNEŞ ENERJİSİ SEKTÖRÜNÜN GELİŞİMİNİ DESTEKLEYECEĞİNE İNANIYORUZ"

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üye Prof. Dr. Ahmet Kırman, “Bu karar toplam yatırım tutarını 228 milyon avroya yükseltecek. Artan enerji maliyetlerine karşın güneş enerjisinden elektrik üretimi maliyetlerinin düşmesi ve global arenada artan sürdürülebilirlik hassasiyetleri, buzlu cam ve enerji camı sektöründe yeni fırsatlar sunuyor. Sürdürülebilirliği odağına alarak yaptığımız üretim stratejimizle uyumlu olan bu kararla neticesinde Şişecam’ın kurulu buzlu cam üretim kapasitesi 2024 yıl sonu itibariyle yıllık 324 bin tona ulaşacak. Cam çağının gücünü katlayacak bu yatırımla sürdürülebilirlik taahhüdümüzün altına bir kere daha imza atıyoruz." ifadelerini kullandı.

GES SEKTÖRÜ 710 GW SEVİYESİNE ULAŞTI 

Kirman, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: "Sektörü destekleyen trendlerin de etkisiyle global güneş enerjisi kurulu gücü 2030 yılına kadar 4 katına yükselmesi hedefleniyor. Ulaşılması planlanan rakamın ise 3 bin GW'nin üzerine çıkması bekleniyor. ABD, enerji ihtiyacının yüzde 3’ünü güneş enerjisinden sağlıyor. Bu oranın 2030 yılına kadar yüzde 40’a yükselmesini, 2050 yılına kadar ise yüzde 45’e çıkarmayı hedefliyor. Bu dönüşüm endüstriyel oyuncuların enerji tüketimlerini yeşil enerji kaynaklarına dönüştürme, karbon ayak izlerini sınırlandırmaya yönelik inisiyatiflerine de hız kazandırıyor. Şişecam olarak bu kararımızın Türkiye'de de hızla büyüyen güneş enerjisi sektörünün gelişimine destek olacağına inanıyoruz.” (AA)