Beko Dünyanın En Sürdürülebilir Şirketleri Listesinde 44. Sırada Beko Dünyanın En Sürdürülebilir Şirketleri Listesinde 44. Sırada

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Taklimakan Çölü’ndeki Tarım Petrol Sahası’nda bulunan yol fotovoltaik sulama ve kum kontrolüne sahip. Proje kapsamında kurulan 86 PV elektrik santrali, otoyol boyunca 3 bin 100 hektardan fazla ekolojik koruma ormanını sulamak için elektrik üretiyor ve dizel motorlu pompalamalı sulamaya kapsamlı bir alternatif sağlıyor.

Sıfır karbonlu çöl otoyolunu destekleyen PV cihazı, günde yaklaşık 11 bin kilovat elektrik üretiyor ve otoyol boyunca yer alan 109 su kuyusunun tümü, pompalama ve sulama için temiz elektrik kullanıyor. Bunlar, PV enerji üretiminin yanı sıra enerji depolamanın teknik gereksinimlerini karşılayabiliyor. 

YEŞİL YOL PROJESİ İLE  3 BİN 410 TON KARBON EMİSYONU AZALTILACAK

PetroChina Tarım Petrol Sahası Genel Müdür Yardımcısı Wen Zhang, Çin medyasında verdiği röportajda çöl yolu üzerindeki PV enerji santrallerinin toplam kurulu kapasitesinin 3 bin 540 kilowatta, yıllık üretim kapasitesinin ise 3,62 milyon kilovatsaate ulaştığını söyledi. “Çöl iç bölgesinin ekolojik ortamını dönüştürmek için PV panellerde enerji üretimi, panellerin altına bitki dikilmesi ve su kaynaklarının bir bütün olarak kapsamlı şekilde kullanılmasından oluşan döngüsel gelişim modelini benimsedik” diyen Wen, “Bu yeşil proje, dizel yakıt tüketimini yılda yaklaşık 1.000 ton, karbondioksit emisyonunu ise yaklaşık 3 bin 410 ton azaltacak” bilgisini verdi.
 

Editör: Semra Çakmak