Siemens Türkiye’nin enerji verimliliği projeleri hakkında detaylı bilgiyi Siemens Türkiye Dijital Endüstriler Servis İş Birimi Yöneticisi Ergün Çetin aktardı. Siemens Türkiye’nin, ihtiyaç duyan her kurum ve kuruluşa özel olarak hazırladığı enerji verimliliği projeleri ile müşterilerinin daha sürdürülebilir yöntemlerle ve daha az kaynak kullanarak hedeflerine ulaşmalarına destek olduğunu söyleyen Siemens Türkiye Dijital Endüstriler Servis İş Birimi Yöneticisi Ergün Çetin, “Bu kapsamda yakın zamanda Türkiye entegre ağaç sektöründe tek çatı altında en yüksek üretim hacmine sahip Starwood İnegöl Fabrikası’ndaki 13 ayrı ünitede enerji verimliliği projesini hayata geçirdik. Proje ile birlikte, üretimde yüzde 68’e varan enerji tasarrufu, yıllık 400 bin euro’nun üzerinde maliyet tasarrufu ve yaklaşık 4 bin ton karbon emisyonu azaltımı sağladık. Sunduğumuz yenilikçi çözümler, bir taraftan kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlarken diğer taraftan şirketlerin üretim süreçlerini iyileştiriyor ve onlara rekabet avantajı kazandırıyor. Starwood ile gerçekleştirdiğimiz 13 projemizin 2’sinde dünyada ilk kez uygulanan çalışmalar yaptık. Bu doğrultuda üretim prosesleri odaklı otomasyon ve yazılım uygulamaları ile dünyada başka bir teknoloji sağlayıcısı olmayan uygulamaları başarılı bir şekilde gerçekleştirdik” dedi.

“MÜŞTERİLERİMİZ, ÖNEMLİ MALİYET TASARRUFLARI ELDE EDİYOR”

“Enerji verimliliğini arttırırken müşterimizin sürdürülebilirlik hedeflerine bir adım daha yaklaşmasını sağladık” diyen Çetin, “Şirketimiz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından lisans verilen Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketlerinden biri. Bu danışmanlığımız kapsamında, projeler için VAP (Verimlilik Artırıcı Proje) hazırlayarak, teşvik programına da dahil olduk. Böylece Starwood Orman Ürünleri’nin yaptığı yatırımın yüzde 30’luk kısmının devlet tarafından desteklenmesine olanak sunduk. Hayata geçirdiğimiz projelerle enerji tüketimi kayda değer ölçüde azalan müşterilerimiz, önemli maliyet tasarrufları elde edebiliyor. Starwood ile hayata geçirdiğimiz ve hedeflenen rakamların üzerinde bir verimlilik sağladığımız bu enerji verimliliği projemizde de olduğu gibi, ihtiyacı olan kurum ve kuruluşlarla çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” diye konuştu.

ADİL DÖNÜŞÜM KAPSAMINDA TÜRKİYE İÇİN SANAYİ POLİTİKASI ALTERNATİFLERİ ADİL DÖNÜŞÜM KAPSAMINDA TÜRKİYE İÇİN SANAYİ POLİTİKASI ALTERNATİFLERİ