Enerji yönetimi ve otomasyonun dijital dönüşümüne liderlik eden Schneider Electric, Dünya Ekonomik Forumu ve McKinsey tarafından yeni başlatılan ‘Circularity Lighthouses’ ağına kabul edilen ilk 3 şirketten biri oldu. Bu yeni ağ; inşa edilmiş çevre uygulamalarında inovasyon, yüksek etki, eğer ve ölçek olgunluğu gösteren öncü döngüsellik çözümlerini takdir etmek ve yaygınlaştırmak hedefiyle oluşturuldu. ‘Circularity Lighthouses’ ağının ilk üyeleri; endüstri, akademi ve kamu uzmanlarından oluşan bağımsız bir komite tarafından seçildi ve Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu Zirvesi’nde duyuruldu. 

Dünya Ekonomik Forumu, inşa edilmiş çevreyi konut ve ticari altyapı olarak tanımlıyor. Bu iki altyapı birlikte, enerjiyle ilgili karbon emisyonlarının %39'undan, malzeme tüketimi ve atık üretiminin %33'ünden ve arazi sistemi değişikliğinin %25'inden sorumlu olarak gösteriliyor. ‘Circularity Lighthouses’ ağı, şirketlere daha fazla kaynak verimliliği için ortak eylemler ve ölçeklendirmeyi hızlandırmak üzere birbirleriyle paylaşımda bulunma ve birbirlerinden öğrenme olanağı sağlıyor.   

513 MİLYON TON KARBON EMİSYONUNU ÖNLEDİ

Schneider Electric, Dünya Ekonomik Forumu ve McKinsey tarafından enerji ve bina otomasyonu çözümlerinden oluşan geniş bir portföyde uçtan uca döngüsel yaklaşımıyla bu ağın ilk üyelerinden biri olarak seçildi. Schneider Electric, eko-tasarım, atık-kaynak sahaları ve küresel yenileme merkezleri ağı sayesinde 2018'den bu yana müşterilerinin yaklaşık 513 milyon ton karbon emisyonunu önlemesine yardımcı oldu. 

Sıfır Karbon Hedefine Ulaşmak için Anahtar Adımlar Sıfır Karbon Hedefine Ulaşmak için Anahtar Adımlar

Şirket ayrıca, ürünlerinde %27 oranında yeşil malzeme kullanıyor ve 2025 yılına kadar bu oranı %50'ye ulaştırmayı hedefliyor. Schneider Electric ürün ailelerinin %22’sinde döngüsel kullanım seçeneği bulunuyor ve üretim tesislerinin yarısından fazlası atığın %99'dan fazlasını geri kazandırıyor.

Bu önemli başarıyı değerlendiren Schneider Electric CEO’su Peter Herweck, “Döngüsel iş modelleri hem sürdürülebilirlik hem de ticari faaliyetler açısından kritik bir önem taşıyor. Bu doğrultuda yeni ‘Circularity Lighthouses’ ağının öğrenmek, paylaşmak ve eylemi hızlandırmak için sunduğu fırsatları değerlendirmek ve birlikte fayda yaratmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Editör: Ayşete Yavaş