Yeşil Finansmana Adım: Türkiye Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları Neden Önemli? Bu Standart Kimleri Kapsıyor? Yeşil Finansmana Adım: Türkiye Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları Neden Önemli? Bu Standart Kimleri Kapsıyor?

150 milyon kutu üretim kapasitesine sahip tesisinde ilaç üretimi yapan Santa Farma, 6 bin 500 metrekare ve 11 bin palet kapasiteli mevcut depolama alanını en verimli şekilde kullanabilmek ve kullanıcılara daha hızlı ürünlerini ulaştırabilmek adına bitmiş ürün ve sipariş hazırlama süreçlerini 2023 kasım ayı itibarıyla anlaşmalı olarak başka bir firma üzerinden yapılması için yeni bir süreç başlattıklarını açıkladı. Santa Farma Depo Müdürü Hakan Gündoğmuş, “Bu çalışma modeli ile mevcut depo alanlarımızda revizyonlar yaparak alan kullanımını maksimum seviye çıkardık ve aynı zamanda ürünlerimizim kullanıcılara ulaşım süresini kısalttık.” dedi.

İYİ ÜRETİM KOŞULLARI TESCİLLENDİ

Santa Farma’nın hedeflerine ilişkin de konuşan Gündoğmuş, paydaşlarının ihtiyaçlarına ve stratejik tedarik planlarına önem veren yapısıyla onlara rekabet üstünlüğü sunmayı, lokal ve global ilaç firmalarının yurt içi üretim ve ihracatı için tercih ettiği kontratlı üretici olmayı hedeflediklerini söyledi. Bu hedefler doğrultusunda gerçekleştirdiği yatırım ile GEBKİM OSB’de 80 bin metrekare alanda 44 bin metrekare kapalı alana sahip üretim tesisi ve Ar-Ge merkeziyle, 2015 yılında T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan üretim izni ve GMP (İyi Üretim Koşulları) onay belgesini, 2016 yılında da EU-GMP (Avrupa Birliği İyi Üretim Koşullarına Uygunluk) sertifikasını aldıklarını hatırlattı.

2024 HEDEFİ AVRUPA VE AMERİKA KITASI

Ar-Ge çalışmaları sonucunda yeni geliştirdiği ürün grupları için Avrupa ve Amerika kıtasında ruhsat çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Gündoğdu, bu sürecin tamamlanması ile birlikte 2024 yılında Avrupa ve Amerika kıtasına satış yapmayı hedeflediklerini ve yurt dışı pazarlarda büyürken, yeni ürün grupları ile yurt içinde de müşterilerine hizmet sunmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Editör: Ayşete Yavaş