Sanayide Mikro/Makro Ölçekli Eklemeli İmalat

Eklemeli imalat teknolojileri son yirmi yıl içerisinde laboratuvar ortamından çıkarak endüstrinin birçok alanına farklı ölçeklerde ürün sağlamaya başladı. Henüz tasarım aşamasında iken ürünü oluşturan her bir katmanın yapısal optimizasyonuna imkan sağlayan eklemeli imalat teknolojileri ürün tasarımı, malzeme, tezgah/makina, yazılım ve sertifikasyon alanlarında yepyeni bir ekosistem geliştirdi.

Entegre hibrit imalat, tasarım ve eklemeli/talaşlı imalat teknolojilerini içerisine alarak dünyada sanayinin tüm kollarında geleceğin imalat sistemleri olarak yerini şimdiden almaya başladı. Sanayide makro yapıdaki metalik makina parçalarından mikro yapıdaki polimerik sensör sistemlerine, termal ve mekanik dayanımı yüksek seramik komponentlerden fiber takviyeli kompozit gömülü sistemlere kadar malzemelerin nihai ürüne dönüştürülme süreci eklemeli imalat teknolojileri ile mümkün olabilmektedir.

Ülkemizde, sanayi ve üniversitelerdeki tasarım, üretim ve test kabiliyetlerinin belirlendiği 2020 yılı eklemeli imalat teknolojileri yol haritası, önümüzdeki yıllarda eklemeli imalat alanında yapılacak projelerde üniversite ve sanayi iş birliklerinin daha da hız kazanacağını gösteriyor. Eklemeli imalat alanında ülkemizde gerçekleştirilecek her yeni projenin teorik ve uygulamada bilgi birikimi ve tecrübenin artırılması ile önemli kilometre taşlarını oluşturacağı bir gerçektir. Özellikle, HAB Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi içerisinde kurulan Üretim Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nin (ÜRTEMM) ülkemizde eklemeli imalat teknolojileri birikimine büyük katkı sağlayacağını değerlendiriyorum.

Özellikle metal eklemeli imalat teknolojileri içerisinde yer alan lazer ergitme ve elektron demeti ile ergitme metal toz yatak sistemleri titanyum, inconel, alüminyum ve çelik alaşımları başta olmak üzere birçok metalik komponentin üretiminde etkin olarak kullanılan yöntemlerdir. Artık, sistematik olarak belirli malzeme kütüphanelerinin kullanılmaya başlandığı metal toz yatak sistemleri için proses parametreleri, ürün mekanik, fiziksel, mikroyapı özellikleri ve özel ısıl işlem reçeteleri laboratuvar koşullarında büyük oranda optimize edilmiştir. Son yıllarda, bu alanda ticari eklemeli imalat makina sistemlerinin artması bunun net bir kanıtı olarak görünüyor. Toz yataklı sistemler haricinde, tel beslemeli sistemler içerisinde kullanılan robotlu ark kaynağı ile tel beslemeli eklemeli imalat (WAAM) teknolojisi, endüstriyel robotların aktif olarak kullanıldığı eklemeli imalat teknolojisi olarak dünyada hızla yayılmaya başlamıştır. İstanbul Gedik Üniversitesi Robot Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi içerisinde bizlerde Gedik Kaynak Ar-Ge Merkezi ile birlikte robotlu ark kaynağı ile tel beslemeli eklemeli imalat alanında Ar-Ge çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Son olarak, bu yıl altıncısı düzenlenen ve fiziki/dijital ortamda hibrit olarak gerçekleştirilen Robot Yatırımları Zirvesi’nde sanayiden birçok örnek robotik sistem entegrasyon çözümlerini Tuzla Viaport Marina Expo Center’da görme fırsatı yakaladık. Zirvenin her geçen yıl daha da genişlemesi, ülkemiz sanayisinin robotik sistemlere eğilimini görmek açısından memnuniyet vericidir.

Önümüzdeki aylarda dijital çağın yeni normalinde, endüstri ve akademinin gelişmesinde etkin rol oynayan yenilikçi uygulamaları sizlerle paylaşmak üzere, hepinize inovatif, özgün mekatronik çözümlerle dolu sağlıklı bir ay diliyorum.

YORUM EKLE

Çizgi

Dergiler