Salling Group ve Danfoss, perakende sektöründeki sürdürülebilir gıda için dijital yatırımlarını güçlendirmek üzere Microsoft ile iş birliği yaptıklarını duyurdu. Gerçekleştirilen iş birliği kapsamında Danfoss Alsense®, gıda koşullarının 7/24 izlenmesi, mağaza yöneticilerinin soğutucu cihazlarda bulunan alarmlara daha hızlı yanıt vermeleri ve enerji tüketiminin azaltılmasına yönelik önleyici bakım faaliyetlerini artıracak.

 SALLİNG GROUP YENİ ÖZELLİĞİNİ İŞ BİRLİĞİ KAPSAMINDA HAYATA GEÇİRİYOR

Deniz Ekosistemini Korumayı Amaçlayan Smartpol Projesinde Son Detaylar Deniz Ekosistemini Korumayı Amaçlayan Smartpol Projesinde Son Detaylar

Salling Group ise Danfoss Alsense®'in alarmlarının hassasiyetini artıran "Ortalama Kinetik Sıcaklık" adlı yeni bir özelliğinin pilot uygulamasını bu iş birliği kapsamında hayata geçirecek. Bu sayede, mağaza yöneticileri bir dondurucunun kapısı açık kaldığında veya soğutucu dolabın sıcaklığı yüksek olduğunda, gıdalar bozulmadan önce sıcaklığın "tehlike bölgesine" ulaştığına dair uyarı alacaklar ve mağaza yöneticileri açısından sorunun daha erken fark edilmesi sağlanacak. Mağaza yöneticileri ayrıca, mağazalara ait verileri gerçek zamanlı olarak izleyebilecekler. Bu sayede çalışanlar, sıcaklık gibi önemli parametrelerde değişimler meydana geldiğinde, proaktif bir şekilde harekete geçebilecekler. Danfoss ve Microsoft, iş birliğinin bir parçası olarak, süpermarket soğutma sistemlerindeki sıcaklık ve enerji kullanımını takip edebilmek için sınıfının en iyisi dijital hizmetler geliştirerek, enerji ve gıda israfını önlemek için önleyici bakım yapılmasını sağlayacaklar. 
 
Enerji tasarruflu soğutma çözümleri sayesinde süpermarketler, optimum enerji ile doğru oranda soğutma sağlayarak gıda israfını önleyebilirler. Gıda sektörü uzun yıllardır CO2 ve KIP (Küresel Isınma Potansiyeli) değerine sahip soğutkanlara geçiş ile başlayan bir dönüşümden geçiyor. Bu yolculuğun sonraki aşamasının diğer adımını dijitalleşme oluşturuyor. Salling Group, CO2 soğutucu akışkanını sektöründe ilk benimseyenlerden birisi olmakla birlikte mağazalarında sürdürülebilir soğutma teknolojilerini uygulamak için 1980'lerden bu yana Danfoss ile iş birliğinde bulunuyor. Danfoss ise sektörel uzmanlığını güvenli Microsoft Cloud platformuyla birleştirmek için 2019'dan bugüne Microsoft ile partnerliğine devam ediyor.

DANFOSS, SALLİNG GROUP'UN KARBONSUZLAŞTIRMA ORTAĞI

Danfoss İklimlendirme Çözümleri Başkanı Jürgen Fischer, bugün karbon emisyonlarını azaltacak enerji verimliliği teknolojilerine ve tedbirlerine sahip olduklarını, Danimarka'nın en büyük gıda perakendecisi olan Salling Group’un karbonsuzlaştırma ortaklarından biri olarak çalışmaktan gurur duyduklarını dile getirirken, soğutma alanındaki uzmanlıkları ve bilgi birikimlerini, Microsoft’un bulut ve dijital teknolojilerdeki uzmanlığıyla birleştirmeleriyle, gıda perakendeciliğinde sürdürülebilirlik dönüşümünü sağlamak için doğru yeteneklere sahip olduklarını dile getirdi.
 
Microsoft Danimarka Kurumsal Ticari Direktörü Peter Skov ise sürdürülebilirliğin Microsoft için gündemin en üst sıralarında yer aldığını, Danfoss ve Salling Group ile birlikte, teknolojinin gıda israfını ve karbon emisyonlarını azaltma çabalarında ne denli kilit bir rol üstlenebileceğini gösterdiklerini söyledi. Günümüzdeki pek çok kuruluş için, doğru verileri toplama ve bu verilere göre hareket etme becerisinin önem teşkil ettiğini dile getiren Skov, ayrıca platformlarının mümkün kıldığı şekilde karbon salınım değerlerini kaydetmek ve raporlamanın da bu zorluklardan birisi olduğunu, platformun sürdürülebilirlik gündeminde onları nasıl daha fazla destekleyebileceğini görmek için Salling ve Danfoss ile birlikte daha fazla zaman geçirmeyi dört gözle beklediklerini dile getirdi.

Editör: Haber Merkezi