Robotlarla Eklemeli İmalat

Talaşlı imalat ve döküm teknolojileri insanlığın varoluşundan bugüne birçok ürünün imalatında kullanılan geleneksel yöntemler olmuştur. Ancak imalat teknolojisinde yüksek doğruluk ve hassasiyette ürünler mekatronik sistemlerdeki gelişmeler ile sağlanmıştır. Son yıllarda seri ve paralel eklemli robot sistemlerinin oyun değiştirici rolü, eklemeli imalat (katmanlı imalat) teknolojilerinin imalatta hızla yayılmasının önünü açmıştır. Kartezyen robot mekanizmaları ile geliştirilen üç boyutlu baskı sistemlerinden, altı eksenli mafsallı robotlarla ark kaynağı ile eklemeli imalata kadar birçok katmanlı imalat yöntemi robotik sistemlerle birlikte endüstride yaygınlaşmaktadır.

Gün geçtikçe adını daha sık duyduğumuz generatif tasarım, bulut teknolojisi, büyük veri ve nesnelerin interneti gibi alanlar eklemeli imalat teknolojilerinin gelişmesinde etkin rol oynamaktadır. Örneğin, tasarım ve imalat proseslerinin entegrasyonunu sağlayan robotlu ark kaynağı ile eklemeli imalat (Wire Arc Additive Manufacturing, WAAM) kök pasodan itibaren bindirmeli ark kaynağı şeklinde taban malzeme üzerinde kaynak besleme teli kullanılarak koruyucu gaz atmosferinde gerçekleştirilen metal eklemeli imalat yöntemlerinden biridir. Ergitme esaslı MIG/MAG kaynak yönteminin kullanıldığı robotlu ark kaynağı ile eklemeli imalat yöntemi, özellikle büyük ölçekli parçaların imalatında kolaylık sağlamaktadır. 

Bununla birlikte, eklemeli ve geleneksel imalat yöntemlerinin bir arada kullanılması ile nihai ürünün elde edilmesini amaçlayan hibrit imalat, yeni nesil entegre imalat yöntemi olarak ortaya çıkmaktadır. Nihai ürün elde edilmesinde oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkaran hibrit imalat, CNC sistemlerinin yanında takım değiştiriciler vasıtasıyla robotik sistemlerle de uygulanabilmektedir. 

Metal eklemeli imalat yöntemleri arasında seçici lazer ergitme (SLM), direkt metal lazer sinterleme (DMLS) ve elektron demeti ile ergitme (EBM) tabanlı eklemeli imalat yöntemleri endüstride en sık kullanılan metal eklemeli imalat yöntemleridir. Bu alanda, İstanbul Gedik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Savunma Teknolojileri Doktora Programı’nda doktorasını tamamlayan doktora öğrencim Gözde Altuğ Pedük’ün EBM eklemeli imalat yöntemi ile nikel-titanyum şekil bellekli alaşım üretimi konulu tezi, dünyada ilk defa EBM eklemeli imalat yönteminin akıllı malzeme üretiminde başarıyla kullanılabilirliğini kanıtlamıştır. 

Bunun yanında, 11-14 Nisan 2019 tarihleri arasında Antalya’da dördüncüsü düzenlenen “Uluslararası 3D Baskı Teknolojileri (Eklemeli İmalat) ve Dijital Endüstri Kongresi”nde, 11 ülke ve 70 üniversiteden bilim insanlarının katılımıyla, eklemeli imalat uygulamaları ve Endüstri 4.0 teknolojileri ile ilgili sergi ve akademik bildiri sunumları gerçekleştirildi. Oldukça yoğun bir programın yer aldığı kongrede ben de eklemeli imalat ile ürettiğimiz mekatronik sistemler ile ilgili bildiri sunumlarını gerçekleştirdim. En çok ilgi uyandıran sunumum ise “Sanayi 4.0 kapsamında Robotlu Ark Kaynağı ile Eklemeli İmalat Uygulamaları” başlıklı bildiri sunumum oldu.

Gelecek ayki yazımda bu konuyla ilgili uygulamaları sizlerle paylaşacağım. 

Hepinize inovatif mekatronik çözümlerle dolu keyifli bir ay diliyorum.

YORUM EKLE
Dergiler
Partnerler