Yapay zeka ile geliştirdiği robotlar ile maksimum verimlilik sağlıyor

Sanayicilere hızlı ve esnek üretim imkanı sunan Mitsubishi Electric, yapay zeka ile geliştirdiği yeni nesil robotlarıyla beklenmedik arızaların önüne geçiyor.

Yapay zeka ile geliştirdiği robotlar ile maksimum verimlilik sağlıyor
Enerji Zirvesi

Mitsubishi Electric, tescilli yapay zeka (AI) markası “Maisart” teknolojisi ile şirketlerin yapay zekadan maksimum fayda elde etmelerini sağlamak için çalışıyor. Bu noktada Mitsubishi Electric'in en yeni robot serilerinde kullandığı MELFA Smart Plus teknolojisi, AI tabanlı kestirimci bakım imkanı sunarak mühendislere robotun hizmet ömrünü uzatmak için çalışmasında değişiklikler yapma fırsatı sağlıyor. 
 
Robot teknolojileri büyük bir hızla gelişirken en dikkat çekici gündem maddelerinin başında yapay zeka uygulamaları geliyor.

Robotik sistemlerin yapay zekayla geliştirilmesi sonucu yetenekleri artan robotlar, kestirimci ve önleyici bakımın tüm avantajlarından faydalanma imkânı sağlıyor.

Robotik alandaki yapay zeka trendlerinden en önemlisi olarak görülen artırılmış önleyici bakım teknolojileri ile endüstriyel üretimde yaşanan beklenmedik arızaların önüne geçilmesi mümkün oluyor.

MALİYETLERİN YÜZDE 42’Sİ FABRİKA EKİPMANLARINDAN KAYNAKLI

Araştırma şirketi Frost & Sullivan tarafından yayınlanan rapora göre, endüstriyel üretimde yaşanan beklenmedik arızaların maliyetinin 45 milyar avroya ulaştığı tahmin ediliyor ve bu oranın yüzde 42'sinin temel sebebinin fabrika ekipmanlarında yaşanan arızalar olduğu ifade ediliyor.

Söz konusu kayıp, üretim maliyetinin yanı sıra beklenmedik kesintiler, bakım, onarım ve ekipman değişimine yönelik maliyetler ve makinaların olabildiğince hızlı bir şekilde tekrar üretime döndürülmesi için gösterilen çabayı da kapsıyor. 

Arızaya yol açacak parçalar hakkında kullanıcıyı önceden ikaz eden önleyici bakımla sorunun ortadan kaldırılması mümkün olabiliyor.

Böylece bakım ekipleri arıza gerçekleşmeden bakım yapma fırsatı bulabiliyor ve beklenmedik arızalar azalarak planlı kesinti süreleri kısalıyor. Üretim hattının diğer parçaları gibi robotların da uzun süre güvenli bir şekilde çalışması için düzenli bakım görmeleri gerekiyor.

Bu önleyici bakım teknolojileri; yapay zeka teknolojisiyle önemli düzeyde geliştirilebiliyor ve makina öğrenimi algoritmaları makinenin çalışmasına ilişkin daha fazla veriyi açığa çıkarıyor. Bu sayede mevcut performansı, önceden belirlenmiş kriterlerle karşılaştırmanın ötesine geçerek gerçek zamanlı veri ve geçmiş trendler hakkında kararlar verilebiliyor. 

AI TABANLI KESTİRİMCİ BAKIM İLE ARIZALARI AZALTIYOR

Mitsubishi Electric'in en yeni robot serilerinde kullandığı MELFA Smart Plus fonksiyonu, AI tabanlı kestirimci bakıma iyi bir uygulama örneği olarak öne çıkıyor. Bu entegre teknoloji, ana robot bileşenlerinin çalıştığı süreyi hassas bir şekilde izlerken fiili çalışma koşullarına göre bakım programlarını hesaplıyor.

Uygulamanın tasarım aşamasında robotun hizmet ömrünü ve yıllık bakım maliyetlerini tahmin etmek için simülasyon kabiliyetleri de sunan bu teknoloji, mühendislere robotun hizmet ömrünü uzatmak için çalışmasında değişiklikler yapma fırsatı sağlıyor.

Firmanın MELFA FR Serisi robotları robot bakım maliyetlerini minimum düzeyde tutmak için tasarlandı. Mükemmel mekanik tasarımıyla bakım periyodlarının uzun olduğu bu robot serisinin AI tabanlı kestirimci bakım fonksiyonu ile birleştirilmesi, planlı veya beklenmedik arızaları azaltarak üretim süresini önemli düzeyde artırıyor. 

YAPAY ZEKA TABANLI FABRİKALARDA VERİMLİLİĞİ ARTIRIYOR

Firma, şirketlerin yapay zekadan maksimum fayda elde etmelerini sağlamak amacıyla tescilli AI markası “Maisart" teknolojisini kullanıyor.

“Mitsubishi Electric's AI creates the State-of-the-ART in technology” (Mitsubishi Electric'in AI'sı ile en yeni teknoloji) ifadesinin kısaltması olan “Maisart” ile yapay zeka tabanlı fabrikalarda ve tesislerde ekipman duruş süresi azalırken verimliliğin artırılması sağlanıyor.

Makina öğrenmesi algoritmasını kullanan bu teknoloji, sensör verilerini analiz ettikten sonra farklı operasyonel durumlar arasında üretim makinesi geçişine ilişkin bir model oluşturuyor.

Bu sayede fabrika ve tesislerde verimliliği artırmak üzere makinalardaki beklenmedik durumları işaret eden makina anormalliklerinin hızlı ve doğru bir şekilde tespit edilmesi sağlanıyor. 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2020, 10:42
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Roboride

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını