banner1013
x

TÜRK MÜHENDİSLER GELİŞTİRDİ, SİPARİŞLERİ 5 KAT HIZLI HAZIRLIYOR

Migros, Türk mühendisler tarafından geliştirilen robot destekli ürün toplama asistanı ile yoğun talep artışında ürün siparişlerinin hazırlanmasına hız katıyor.

TÜRK MÜHENDİSLER GELİŞTİRDİ, SİPARİŞLERİ 5 KAT HIZLI HAZIRLIYOR
EndüstrideAra - Haber Detay

Migros, e-sipariş toplamada büyük önem taşıyan robotik teknolojiler konusunda dünyada alanında ilk olan yeni bir uygulamaya imza atarak robot destekli ürün toplama asistanı TARO'yu hayata geçirdi.

Türk mühendisler tarafından geliştirilen robot destekli ürün toplama asistanı, yoğun talep artışına yanıt olarak ürün siparişlerinin hazırlanmasına büyük bir ivme katıyor.

"HIZIMIZA HIZ KATTIK"

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Migros Ticaret A.Ş. İcra Başkanı Özgür Tort, söz konusu teknolojiyle birlikte hızlarına hız kattıklarına dikkat çekti.

Tort, şöyle konuştu:

“Müşterilerimiz, artık tek tıkla her ürünü evinden sipariş verebilmenin kolaylığını ve rahatlığını yaşıyor. Hem offline hem de online taraftaki alışverişlerde, kalite kadar hıza da önem verdiklerini biliyoruz. Biz de öncü ve inovatif uygulamalarımızla müşterilerimize hem kusursuz hem de çağın ötesinde bir deneyim yaşatmak için yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Özellikle pandemi süreciyle birlikte artan yoğun talebi karşılamak adına bir yandan ek istihdam sağlayarak organizasyonumuzu büyütürken, bir yandan da operasyonel hız ve verimlilik adına mağazadan teslim alma seçeneğini ekledik, gölge mağazalarımızı devreye aldık. Şimdi ise bugünün perakendesinin ötesinde ve gelecekte de dünya perakendesinin yönünü etkileyecek teknolojik bir gelişmeye öncülük ediyoruz. Mağaza depolarımızda kullanıma aldığımız robot destekli ürün toplama asistanı TARO ile hızımıza hız kattık, online siparişlerdeki ürün toplama hızımız 5 katına çıktı."

"SANAL MARKET SİPARİŞLERİMİZİN YARISINI HAZIRLAYACAK"

Ürün toplama asistanlarının hataları sıfıra indirerek verimliliklerine önemli katkıda bulunacağını, çalışanlarının en büyük yardımcısı olacağını kaydeden Tort, "Yıl sonuna kadar Migros Sanal Market siparişlerinin yüzde 50’sini TARO ile hazırlayacağız. Migros Sanal Market ekibinin yönlendirmeleri ile Türk mühendisleri tarafından geliştirilen robot, perakende sektöründe teknolojik anlamda gelinen son nokta. Perakende sektöründe bir ilki daha gerçekleştirdik" şeklinde konuştu. 

"İHRACATINA İMKAN VERECEĞİZ"

Uluslararası perakendede gerek fiziksel mağazacılık gerekse e-ticarette sahip oldukları bilgi birikimiyle öncü uygulamalarına bir yenisini eklediklerini ve dünya perakendesine yeni bir teknoloji kazandırdıklarını ifade eden Tort, fiziksel mağazanın yanı sıra dağıtım merkezlerinde de kullanılabileceğini dile getirerek "Firma olarak robotik sistemler, yapay zeka ve algoritmalarla entegre çalışan ve dünyada ilk olan bu teknolojik sistemin, uluslararası perakendenin kullanımı için ihracatına da olanak sağlayacağız." dedi.

"ŞİMDİ YENİ BAŞARI HİKAYELERİ YAZMA ZAMANI"

Konuyla ilgili Asis Otomasyon CEO’su Yusuf Kaya ise, söz konusu teknolojiyi 12 aydan daha kısa sürede düşünce aşamasından uygulamaya geçirdiklerini, ekiplerin uyumlu çalışması ve firmalarının robotik ve endüstriyel otomasyon alanındaki uzmanlığı ve deneyimine dikkat çekti.

Kaya, "Şimdi sırada bu teknolojiyi Migros’la birlikte yurt dışına taşımak ve yeni başarı hikayeleri yazma zamanıdır." diyerek sözlerini noktaladı.

SİPARİŞİ HATASIZ VE HIZLI TAMAMLIYOR

Mağaza içerisinde bulunan akıllı rafların rehberliğinde en doğru ve en kısa yol haritasını çıkartan robot ile üç sipariş aynı anda toplanabiliyor. 

Arka planda binlerce algoritmanın çalıştığı yapay zeka ve sensör teknolojilerini kullanan sistem, böylece siparişte yer alan ürünlere hızla ulaşıyor.

Akıllı raflar üzerindeki LED ışıklar ürünü göstermek için yanarak hedefteki doğru ürünü işaret ediyor. Robot üzerindeki QR okuyucuları ve sepet ağırlık sensörleriyle ürün Migros çalışanları tarafından doğrulanarak sipariş hatasız olarak tamamlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2021, 21:21
YORUM EKLE

Omron 2

Fanuc

Dergiler