Sanayinin de 5 parmağın esnekliğine ihtiyacı var

Schunk, uzun süredir üzerinde çalıştığı tutucu el ürününü 2019 yılında Türkiye pazarına getirmeye hazırlanıyor. Sanayinin de 5 parmağın esnekliğine ihtiyaç duyduğunu gören Schunk, bu ürünü endüstrinin kullanımına uygun hale getirmeyi hedefliyor.

Sanayinin de 5 parmağın esnekliğine ihtiyacı var
Enerji Zirvesi

Schunk olarak 2019 yılında hem mevcut ürün gruplarımızla proje özelinde çözümler sunmayı hem de yeni ürünleri piyasaya getirmeyi planlıyoruz. Yeni ürünlerimiz arasında bizim için niş bir alan olarak kabul ettiğimiz 5 parmaklı insansı el ürünümüz bulunuyor. Bu ürünümüzü 2019 yılı itibariyle endüstrinin kullanımına uygun hale getirmeyi hedefliyoruz.” 2019 yılında sektöre sunacakları yeni ürününü bu sözlerle anlatan Schunk Genel Müdürü Emre Sönmez, ayrıca yeni dönemde Orta Doğu pazarına ofis açarak o bölgedeki hakimiyetini artırmak istediklerini dile getiriyor.

“MAKİNALARIN VERİMLİLİĞİNİ ARTIRIYORUZ”

Maktek Fuarı’na hazırlanırken talaşlı imalat konusunu daha çok ön plana çıkarıyoruz. İş parçası bağlama sistemleri özellikle müşterilerimizin ilgisini çekiyor. Son aylarda yaşanan döviz kurundaki hızlı artıştan dolayı yeni makina alma planlarını bir süreliğini erteliyorlar. Ancak iş hacimlerinde herhangi bir düşüş olmadığı için kapasite artırımına ihtiyaç duyuyorlar. Biz bu fuarda iş parçası bağlama çözümleri ürünleri ile makinalarını daha verimli şekilde kullanmalarını sağlıyoruz.

“BMC İÇİN İKİ FAZLI BİR PROJE GERÇEKLEŞTİRDİK”

Uygulama yaptığımız ve üzerinde çalışmaya halen devam ettiğimiz bir projemiz bulunuyor. BMC’nin yeni ürettiği kamyonları ile ilgili kamyon şase gruplarında kullanılan punto kaynak tabancılarının otomatik olarak değiştirilmesi konusunda büyük bir proje kazandık. İki fazlı olan bu projenin ilk fazının teslimatlarını yaptık ve devreye aldık. İkinci fazını ise teslim ettik ve ürünler kullanılmaya başladı. Önümüzdeki yıllarda BMC’nin hem İzmir’de yer alan fabrikasında hem de farklı illerde yapacakları yeni yatırımlarda yoğun bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz.

“ORTA DOĞU’DAKİ VARLIĞIMIZI ARTIRMAK İSTİYORUZ”

Schunk Türkiye olarak hem Türkiye hem de Orta Doğu sorumlusu olarak çalışıyoruz. 2019 yılında Orta Doğu’daki aktivitelerimizi artırmayı planlıyoruz. Birleşik Arap Emirlikleri’nde Shunk Türkiye olarak ofis açmayı planlıyoruz ve ihracatımızı bu bölgede artırmak istiyoruz. Bu bizim için önemli bir hedef. Çünkü bu sayede Türkiye pazarında bir yavaşlama olsa dahi ihracat rakamlarımızla bu açığı kapatabileceğimizi düşünüyoruz. Schunk Türkiye’nin bir diğer hedefi ise gripper konusunda olacak. Bildiğiniz üzere gripper konusunda dünyanın en büyük firmasıyız. Bu pozisyonumuzu Türkiye’de korumaya devam etmek istiyoruz. Son iki yıldır yoğunlaştığımız plastik sektöründeki aktivitelerimizi artırmak istiyoruz. Schunk’un hem otomadyon hem de talaşlı imalat konusunda geniş bir ürün grubu bulunuyor. Kendi alanında en iyi olan firmalar da Schunk ürünlerinin kalitesine ihtiyaç duyuyorlar. Bu sebeple en iyi firmalarla çalışmaya devam edeceğiz.

TUTUCU EL ÜRÜNÜNÜ TÜRKİYE PAZARINA GETİRİYORUZ”

Engelli vatandaşlarımızın gündelik hayatlarını sürdürebilmeleri için elimizin yaptığı görevi yapabilecek bir uzuva ihtiyaç duyuyorlar. Schunk olarak bu konuyla ilgili olarak 10 yıldır çalışmalarına devam ediyordu. Bu çalışmaların sonucunda insan elini birebir simule eden, 5 parmağa sahip eller üretebildik. Tüm bu çalışmaları ise Ar-Ge Merkezleri ve üniversitelerle birlikte işbirliği içinde yaptık. Çalışmalarımıza devam ederken aslında sanayinin de 5 parmağın esnekliğine sahip çözümlerin arandığını gördük. Bu zamana kadar tutucu el dediğimiz ürün çok niş olduğu için, diğer gripper ürünlerine göre fiyatı daha yüksek kalıyordu. Bu sebeple sistemin çalışmasında ve mekanizmasında esnekliğinden taviz vermeden daha erişebilir bir ürün geliştirdik. 2019 yılında bu ürünü Türkiye pazarına sunmayı planlıyoruz.

Schunk 2019 yılında yüksek oranda sipariş genişliğine sahip. Şu anda makina kapasitemiz yüzde 100 dolu görünüyor. Yeni fabrika yatırımları yapılıyor, yeni Ar-Ge merkezleri açılıyor ve bu gelişmelerle birlikte hem insan kaynaklarına hem de makinaya yatırım gerçekleştiriyoruz.

ÇİN’DE YENİ BİR FABRİKA AÇTIK

Çin, pek çok Avrupa firmasının üretim gerçekleştirdiği ve otomobil firmalarının yeni fabrikalar açtığı bir bölge olması nedeniyle bizim için oldukça önemli. Bu sebeple Schunk olarak Çin’de montaj fabrikası açtık. Schunk Türkiye olarak hedefimiz ise müşterilerin uygulamalardaki ihtiyaçlarını Almanya’ya gerek kalmadan biz gerçekleştirmek istiyoruz. Bu amacımıza ulaşabilmek için hem insan kaynağı hem de makina anlamında yatırım yapıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2018, 18:25
YORUM EKLE

Omron 1

Secomea-pc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını