Robotlar Nasıl Yapılır? Çeşitleri Nelerdir

Robotlar, ilk üretim dönemlerine ait tanıma göre mekanik sistemlerinin yanı sıra kontrol ve algılama sistemleri de bulunan, bilgisayar algoritmalarına uygun şekilde çalışan ve bu algoritmalar sayesinde akıllı gibi davranan makinelerdir.

Robotlar Nasıl Yapılır? Çeşitleri Nelerdir
Robot Zirvesi

Ancak bu tanım, robotların her geçen gün özelliklerinin gelişmesi nedeni ile değişmektedir.

1979 yılında yapılan daha gelişmiş bir tanıma göre robotlar, parçaları, maddeleri ve aletleri, programlanan harekete göre taşıyan veya işleyen ve yeniden programlanabilen çok fonksiyonlu makinelerdir.

Daha sonraki yıllara ait iki tanım ise şu şekildedir,

Robot, en az bir kol ve bu kola ait vantuz, pens, elektromıknatıs gibi organlara sahip, hidrolik, pnömatik ve elektriksel sensörler ve basınç algılayıcıları sayesinde çalışan, bilgi işlem organlarına sahip, mekanik kontrollü maniplelerdir.

Maja Mataric’e göre ise, robot, ortamdan topladığı verileri, sahip olduğu bilgi ile sentezleyerek, anlamlı ve amacına uygun hareket edebilen ve bunu güvenli bir biçimde yapan makinedir.

İlk tanımdan son tanıma kadar gelişen süreç içerisinde robotların gitgide insan özelliklerine yakınlaştığı gözlemlenmektedir.

robotlar

Robotlar Nasıl Yapılır

Tanımı her geçen gün genişleyen robotlar, farklı alanlarda kullanılmak amacı ile sürekli geliştirilerek üretilmektedir. Gelişim sürecine göre değişen 4 tanımın tamamı bir noktada birleşmektedir. Bir mekanizmadan robot adı altında bahsedebilmek için, onun 4 temel kısmı içermesi gerekmektedir.

Bu 4 temel kısım,

 • Sensörler
 • Program
 • Mekanik düzenek
 • Elektronik devreler

Şeklindedir.

Sensörler, robotun verileri algılayabilmesi için kullanılmaktadır. Elektronik devreler, verilerin toplanmasını ve kontrolünü sağlarken, program sensör verilerini kullanmakta ve bu veriler doğrultusunda robotun mantıksal ve matematiksel işlemlerle karar vermesini sağlamaktadır. Mekanik düzenek ise program sayesinde verilen kararın gerektirdiği hareketlerin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

Bir kişinin robot yapabilmesi için öncelikle robotlar hakkında yazılım, mekanik ve elektronik bilgisine sahip olması gerekmektedir. Robotik ile yeni ilgilenmeye başlayan kişilerin ilk tercihi, engel algılayan robot, çizgi izleyen robot ya da ışığı algılayan robot gibi daha kolay robot uygulamalarını denemeyi tercih etmelidir.

Robotlar nasıl yapılır sorusunun cevabı kişinin mekanik, yazılım ve elektronik bilgisinin tamamına hakim olması gerektiğidir. Bu nedenle robot yapımı genellikle bu alanların en az biri hakkında bilgisi olan kişilerden oluşturulan ekipler tarafından gerçekleştirilmektedir.

Robot Çeşitleri Nelerdir

Robotların tüm çeşitlerini sıralamak mümkün değildir. Her geçen gün bir yenisi üretilen robotlar gittikçe gelişmekte ve insan yeteneğine yakın hale gelmektedir. Ancak en bilinen robot çeşitleri sıralanabilmektedir.

Bunlar,

 • Arduino Robot Projeleri
 • Diskbot Robot Modelleri
 • Çizgi İzleyen Robotlar
 • Mini Sumo Robotlar
 • Engel Algılayan Robotlar
 • Sese Yönelen Robotlar
 • İnsan Algılayan Robotlar
 • Paletli Robotlar
 • Alev Söndüren Robotlar
 • Özel Robot Projeleri

Şeklinde gruplandırılabilmektedir.

Robotlar İnsanların Yaptığı Tüm İşleri Yapabilir mi?

Yapay zeka ve robotlar son dönemde en büyük teknolojik gelişmeler arasında yer almaktadır. İnsanların faydası amacı ile üretilen bu teknolojiler, bir yandan hayatı kolaylaştırırken, zamanla insanların mesleklerini elinden alması konusunda endişe yaratmaktadır. Gelişen teknoloji dolayısı ile 2025 yılında bazı meslekleri artık insanların değil yapay zeka ve robotların yapacağı öngörüler arasında yer almaktadır.

Bu öngörülere konu olan meslekler arasında taksi şoförlüğü, doktorluk, fabrika işçiliği, barmenlik ve gazetecilik yer almaktadır. Uber ve Google sürücüsüz taksi uygulaması üzerinde çalışmalara başlamıştır. Bu uygulama ilk olarak İngiltere’de denenecektir. Sağlık alanında, IBM üretim olan Watson adlı bilgisayar pek çok kanser türünde hasta için en uygun tedaviyi belirleme yetisine sahiptir.

Massachusetts Institute of Technology tarafından üretilen Shakr Makr içki hazırlarken, Çin’de sadece robotların çalıştığı Dongguan adlı bir fabrika bulunmaktadır. Gazetecilik mesleğinde ise yakın bir zamanda tüm haberlerin yapay zekalar tarafından yazılacağı iddia edilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2019, 09:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
halit
halit - 3 yıl Önce

geleceğin google firmasinı kurdunuz bu iş patlayacak vakti zamanında googlede çıktığında başta böyleydi sonra patladı ve herkes kullandı buda böyle olacak

Ahmet ILBOGA
Ahmet ILBOGA - 3 yıl Önce

Peki bu Sophia benzeri robotları nasıl yapabiliriz? Arduino ile insan benzeri yapılabilirmi?

annem gerçek adımı yazmama izin vermiyor
annem gerçek adımı yazmama izin vermiyor - 2 yıl Önce

ben küçük bir çocuğum ve robot yapmak çok istiyorum ve galiba büyüklerimden yardım alarak bu işi başaracağım.

Ahmet efe
Ahmet efe - 2 yıl Önce

Ödevime yaradı teşekkürler

Alper BİSİ
Alper BİSİ - 2 yıl Önce

Çok güzel süper bir robot tasarımı olucak gerçekten süper hemde süper bir robot yapacağım

Ertoyigo
Ertoyigo - 2 yıl Önce

Güzel olmuş eline sağlık

irem öztürk
irem öztürk - 2 yıl Önce

bilgileriniz çok güzel projeme katkıda bulundu ama her ayda bir yeni bilgi eklemeniz daha iyi olacaktır bana hizmetinizden dolayı çok teşekkürler :)

Dünya UYUMAZ
Dünya UYUMAZ - 3 yıl Önce

Çok iyi birşeymiş ya


Eriş Makina

Roboride

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını