Özcan: Üretimde yerlileşmek için çalışmalıyız

Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi’nin ikinci panelinde otomotiv, beyaz eşya ana ve yan sanayi sektöründeki robotlu çözümler ele alındı. Panel kapsamında bu alanla ilgili sunduğu çözümlerini sunan Robo Otomasyon Genel Müdürü Haluk Özcan, Endüstri 4.0’a dönüşüm konusunda da açıklamalarda bulundu.

Özcan: Üretimde yerlileşmek için çalışmalıyız
Robot Zirvesi

Dünyadaki bir numaralı üretim kaleminin otomotiv sektörü olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Robo Otomasyon Genel Müdürü Haluk Özcan, dünyada her yıl 2 trilyon dolar değerinde araç ve yedek parça satıldığını söyledi. Otomotiv sektörünün oldukça değerli olduğuna dikkat çeken Özcan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dünyada kayda değer bir araç ve yedek parça satışı gerçekleşiyor. Bu sebeple ABD Başkanı Trump göreve geldiği zaman ilk olarak otomotiv üreticilerini bir araya getirdi ve Amerikan menşeili araçların Amerika’da üretmeleri gerektiğini söyledi. Alınan bu karar sonrasında Ford 1,5 milyar dolarlık yatırımını iptal etti. Amerika’da yaşanan bu gelişme bize ileride tüm fabrikalarda sadece robotların kullanılacağını gösteriyor. Bu sebeple de dünya liderleri üretimleri artık kendi ülkesinde yapmak istiyor. Bu gelişmeye paralel olarak Türkiye’de kendisi için benzer bir yol haritası çizmesi gerekiyor. Çünkü en az 20 sene sonra Ford, Toyota gibi markaların fabrikaları olmayacak ve lojistik ihtiyacını nükleer gemilerle karşılayacak. Sonuçta da Türkiye’nin sanayi bitmeye başlayacak.”


TÜRKİYE’DE 50 TEKNOPARK BULUNUYOR
Robo Otomasyon olarak Endüstri 4.0 projeleri gerçekleştirdiklerini ancak proje içerisinde yüzde 90 oranında yabancı ürün kullandıkları söyleyen Özcan, yerli ürün kullanımının önemine dikkat çekti. Yerli ürün kullanarak Endüstri 4.0 dönüşümünün tamamlanması gerektiğini söyleyen Özcan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye’de 50’ye yakın teknopark bulunuyor. Büyük firmalar ise yatırım yaparken devletten çeşitli teşvikler alıyor. Bu teşvikleri alırken devlet şartname içerisinde yüzde 20 yerli ürün kullanma zorunluluğu getirirse hedeflenen yerlileşme oranını yakalayabiliriz. Dolayısıyla otomobil üretmeden önce, üretimde ihtiyaç duyduğumuz yedek parçaları üretmeliyiz. Bu sayede hem mevcut Teknopark’ları canlandırabiliriz hem de yeni Teknopark’ların açılmasını sağlayabiliriz.”
 

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2018, 15:03
YORUM EKLE

Entek

Schmalz

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını