banner1116
x

Otomotiv sektöründe insan-makina iş birliğini güçlendiriyor

Fanuc, otomotiv endüstrisinde kullanılmak üzere ürettiği 0.5 kg’dan 2.300 kg’a kadar kaldırma kapasitesine sahip robotlarla insan-makina iş birliğini güçlendiriyor.

Otomotiv sektöründe insan-makina iş birliğini güçlendiriyor
Endüstri 40 Zirvesi

Fanucotomotiv endüstrisinde kullanılmak üzere ürettiği 0.5kg’dan 2.300kg’a kadar kaldırma kapasitesine sahip robotlarla insan-makina işbirliğini güçlendiriyor.

Verimliliğin en kritik kıstaslardan biri olduğu günümüzde, robotlar ve CNC makineleri dünyadaki tüm endüstriler gibi otomotiv sektöründe de üretim verimliliğine büyük katkıda bulunarak rekabet ortamında öne çıkmasını sağlıyor.

Fanuc, dünyanın dört bir yanındaki otomotiv endüstrisinde kullanılmak üzere 0.5kg’dan 2.300kg’a kadar kaldırma kapasitesine sahip geniş bir model aralığında, uygulamada farklı özelliklere sahip robotları ve otomotiv üretim hatlarını iyileştirmeye yönelik opsiyonlarıyla faaliyetlerini sürdürüyor.

ZAMAN VE ENERJİ TASARRUFU SAĞLAYAN ÜST AKIL

Kurulumu olabildiğince hızlı ve kolay hale getirmek için firmanın çözümleri geleceğe dönük akıllı fabrikalarda kullanıma hazır tak-çalıştır teknolojilerini içeriyor. Kullanıma hazır bu teknolojiler sayesinde duruş süreleri etkin bir şekilde minimize edilirken, basit menüler kullanarak üreticilerin kendi çözümlerini oluşturmaları mümkün hale geliyor. 

Çağın en büyük gereksinimlerinden biri olan enerjinin verimli olarak kullanılması bağlamında tüm Fanuc ürünleri maksimum enerji verimliliği göz önünde bulundurularak tasarlanıyor.  Akıllı enerji tasarrufu özellikleri ve servo teknolojisi ile FANUC, mümkün olan maksimum verimi en düşük enerji tüketimi ile sağlamayı hedefliyor.

Firmanın ürünleri; üretim miktarı, verimlilik ve hız dışında birçok değerli etkeni bir arada bulunduracak şekilde, fabrika alanının en optimum şekilde kullanılabilmesi için geliştiriliyor.

FABRİKALARIN İHTİYAÇLARINA GÖRE FARKLI ÇÖZÜMLER

Otomotiv sektöründe üretim hattının hemen hemen her aşamasında kullanılan robotlar, yüksek düzeyde verim gerektiren, tekrar eden ve insan sağlığı için riskli olabilecek görevlerde de ideal görülüyor.

Fabrikaların ihtiyaçları doğrultusunda, ağırlıklı olarak, punta kaynak, araç gövde komponent transferi, mastik, ark kaynak, araç ölçümü, boya gibi uygulamalar için otomotiv kaporta üretim hatlarında kullanılan robotlar üretiliyor.

Yanı sıra görsel işleme ürünleri, kuvvet sensörü, yörünge hızlandırma opsiyonları, ZDT olarak adlandırılan robotlar ve bağlı çevre ekipmanlarının haberleşebildiği, takip edilebildiği ve olası problemlerin oluşmadan fark edilmesinin sağlandığı IoT çözümleri de öncelikli üretilen akıllı teknolojiler arasında yer alıyor. 

DÜŞÜK BAKIM MALİYETİ VE KOLAY KURULUM İMKANI

Firma robotları dışında CNC, lazer, Power Motion, Robodrill, Roboshot, Robocut teknolojileri ile tek ortak platform üzerinden aksiyon alarak ek ara yüz ve kablolama ihtiyacını en aza indirgiyor.

Çözümler arasında çok yönlü montaj şekillerinin yanında küçük izdüşümlerine sahip hızlı ve ince punta robotları, kompakt işleme merkezleri ve tanımlanmış güvenlik bölgelerine göre robotun çalışma alanını kesin olarak belirlemeye olanak veren akıllı DCS (Dual Check Safety) yazılımı da bulunuyor.

Öte yandan firmanın 900 kg - 2.300 kg taşıma kapasite aralığındaki dört robot modeliyle araç komplesi transferinde rol oynayan M-2000 robot serisi; geleneksel konveyörlere göre verimlilikleri, daha düşük bakım maliyetleri ve kolay kurulumlarıyla fark yaratıyor.

“YEPYENİ BİR ÜRETİM MODELİ İÇİNDEYİZ”

Günümüz itibariyle Fanuc’un Amerika, Asya ve Avrupa pazarında faaliyet gösteren otomotiv devlerinin üretim hatlarında faaliyet gösteren yüz binin üzerinde kurulu robotu olduğunu belirten firmanın Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, dünyanın ileri gelen saygın otomotiv üreticilerinin her geçen gün gelişen Fanuc teknolojilerini kullandığını dile getirdi.

IoT teknolojileriyle donatılacak olan gelecekte, otomotiv sektöründe bugünün çok daha üzerinde bir verimlilik seviyesi oluşacağını söyleyen Yiğit, gelecek yıllarda network üzerinden birbirine bağlı hareket edebilen, karar ve planlama sunabilen daha ileri teknolojilerin kullanılacağı öngörüyor.  

Firma olarak modüler fakat kesintisiz veri akışı sağladıklarını vurgulayan Yiğit, sözlerine şöyle devam etti: “Yüksek enerji verimliliğine sahip, alan tasarrufunun maksimum düzeyde gerçekleşeceği, insan-makine işbirliği üzerine kurulu yepyeni bir üretim modelinin içindeyiz ve her geçen gün köklü değişimlere yol açacak yeni modellerimizi geliştiriyoruz. Geleceğin dünyasında robotlar, tüm zorlu görevleri yerine getirerek insanların değerli zamanlarını daha hafif, daha vasıflı veya zorlu görevlere ayırmalarına olanak tanıyacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2020, 14:35
YORUM EKLE

Radyo

Roboride

Dergiler