banner1322
x

İnsan robot iş birliği seviyeleri için tek bir robot

Stäubli TX2 robotları, insan robot iş birliğinde en yüksek güvenlik ve performans özelliklerini bir araya getiriyor.

İnsan robot iş birliği seviyeleri için tek bir robot
Makine Zirvesi

Stäubli TX2 robotları, insan robot iş birliğinde en yüksek güvenlik ve performans özelliklerini bir araya getiriyor.

Stäubli TX2 robotları, güvenli fren testi (Safety Brake Test); Safe Speed, Safe Stop, Safe Zone ve Safe Tool güvenlik fonksiyonları; dijital enkoderler, kol güvenlik kartı, güvenli sürücüler ve kontrolör güvenlik kartı donanımlarıyla en üst düzey SIL3-PLe güvenlik seviyesini garanti ediyor.

Ayrıca “Tüm MRC Seviyeleri İçin Tek Bir Robot” sloganı ile en yüksek güvenlik ve performansı bir araya getirerek aşağıda bahsedilen İnsan-Robot İş birliği (MRC) seviyelerinde kullanılıyor.

İnsan - Robot İş Birliği Seviyeleri

İnsanı, Üretimi ve Yatırımı Korur

HANGİ SEVİYELER BULUNUYOR?

MRC Seviye 1’de operatör ve robotu ayıran sabit bir koruma bulunuyor ve işlem robot tarafından gerçekleştiriliyor. Robotların tüm yüksek performans özellikleri (hız, rijitlik, tekrarlanabilirlik vb.) tamamen kullanılabiliyor. Parça fırlama kaynaklı risk oluşmayan bu seviyede, güvenlik parametreleri çok kolay programlanıyor. Söz konusu seviyede üretkenlik en yüksek düzeyde ve risk değerlendirmesi kolay.
  
MRC Seviye 2’de operatör ve robotu ayıran sanal güvenlik çitleri bulunuyor ve çalışma alanı nadiren ortak kullanılabiliyor. Süreç robot tarafından gerçekleştiriliyor. Robot, operatörle olabilecek herhangi bir temastan önce duruyor. Operatör çalışma alanına titreşimli çanak besleyici dolumu, palet veya konteyner değişimi, bir paletin çıkarılması, besleyicinin yüklenmesi gibi durumlarda nadiren giriyor. Üretkenlik Seviye 1’e yakın düzeyde ve yüksek ama operatörün çalışma alanına giriş sıklığıyla paralel düşüyor. Risk değerlendirmesi sanal çitin güvenlik seviyesinin doğrulanmasını, robotun insanla kontağı öncesinde duruşunu garanti edecek mesafe hesabını ve parça savrulmasını önleyecek şekilde tutucu yönetimini içeriyor.

MRC Seviye 3’te de operatör ve robotu ayıran sanal güvenlik çitleri mevcut ancak çalışma alanı düzenli olarak paylaşılıyor. Robot ve operatör süreci ortaklaşa gerçekleştirmede birlikte yer alıyor. Operatör, üretim sırasında bölgeye kontrol amaçlı ya da yüklemeden önce bileşenlerin hazırlanması gibi durumlarda düzenli olarak giriyor. Operatör, robot başka bir bölgede çalışırken parça üstünde montaj gerçekleştirebiliyor. Operatör yaklaşırken robot bazı bölgelerde düşük hızda bir başka deyişle güvenli hızda çalışmaya devam edebiliyor. Ancak operatörle mümkün olan herhangi bir temas öncesinde robot duruyor. Üretkenlik kolaborasyon seviyesi arttığı için Seviye 2’ye göre düşüyor. Risk değerlendirmesi Seviye 2 ile aynı olarak gerçekleşiyor.

MRC Seviye 4’te robot ve operatör, kontrol, makinaya yüklenmeden önce bileşenlerin hazırlanması gibi proses gerçekleştirmede birlikte yer alıyor. Operatör ve robot herhangi bir güvenlik fensi/duvarı olmadan aynı zamanda ve aynı alanda çalışıyor. Operatör, çalışma alanını robot ile paylaşıyor. Robot, operatörle temas ettiğinde duruyor ancak bu uygulama için temasa gerek kalmıyor. Prosesi gerçekleştirmek için robot ve operatörün birbirine ihtiyacının olmadığı seviyenin uygulama örnekleri: Kolaboratif montaj (örneğin; robot iş parçalarını hazırlar), makina yükleme (operatör parçaları hazırlar/ robot yüklemeyi yapar) gibi üretkenlik çok düşüktür. Risk değerlendirmesi Seviye 2 ve 3’e ek olarak tutucu ve çevre birimlerin çarpışması, parça ve hücre arası çarpışma, parça ve tutucu arası çarpışma, tutucu veya parçaya karşı şok, tutucu veya hücrenin tüm elemanlarının kesici olması hususlarını kapsıyor.

4. Seviyede İnsan-Robot İş birliği

MRC Seviye 5’te ise operatör ve robot görevi birlikte gerçekleştiriyor ve robot operatör tarafından yönlendiriliyor. Operatör robotla sürekli temas halinde çalışıyor. Montaj yardımı gibi işlemlerde kullanılabiliyor. Üretkenliğin en düşük düzeyde olduğu seviyede risk değerlendirmesi de Seviye 4’teki hususları içeriyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2019, 09:37
YORUM EKLE

Eriş Makina

Secomea-pc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını