banner1322
x

“HASSAS BİRLEŞTİRME UYGULAMASINDA VERİM ELDE ETTİK”

FANUC Türkiye Robot Teknik Müdürü Murat Kısa, beyaz eşya ana sanayide gerçekleştirdikleri hassas birleştirme uygulamasında verimli sonuçlar elde ettiklerini söyledi.

“HASSAS BİRLEŞTİRME UYGULAMASINDA VERİM ELDE ETTİK”
Endüstrideara

FANUC Türkiye Robot Teknik Müdürü Murat Kısa, beyaz eşya ana sanayi firmasında bir entegratörleri ile birlikte kamera ve kuvvet sensörü kullanarak gerçekleştirdikleri özel bir robotik uygulamadan örnek vererek, verimli sonuçlar elde ettiklerini ve uygulamalarının üç yıldır sorunsuz çalıştığını dile getirdi.

Kısa, sektör özelinde sorularımızı yanıtladı.

Robotların, beyaz eşya sektörüne sağladığı avantajlar nelerdir? Sektörde robotlarla ne gibi uygulamalar yapılıyor?

Fanuc robotlar, beyaz eşya sektöründeki ana ve yan sanayi firmalarda yaygın olarak kullanılmakta olup çeşitli uygulamalarda görev yapmaktadırlar. Beyaz eşya sektöründeki firmalar seri üretim şartları ile üretim yaptığından, standart kalitenin sağlanması ve kesintisiz üretim yapılması ciddi önem arz ediyor. Robotların fabrikalardaki kullanımının arttırılması, bu gerekliliklerin sağlanması ve maliyet avantajı yaratılması konusunda kritik öneme sahiptir. Bu doğrultuda Fanuc geniş ürün çeşitliliği, entegre teknolojileri ve satış sonrasındaki müşteriye özel servis çözümleri ile seri üretim yapan fabrikalar için ciddi avantajlar sunmaktadır. Beyaz eşya sektörüne baktığımızda; taşıma, paletleme, mastikleme, montajlama ve boyama gibi uygulamaları robotların en yaygın olarak kullanıldığı alanlara örnek olarak gösterilebiliriz. Bununla birlikte çok çeşitli ve farklı uygulamalarda robot kullanımları her geçen gün artmaktadır. Özellikle iş birlikçi kolaboratif robotların kullanım oranları ve tercih öncelikleri sürekli olarak artış gösteriyor. Bu anlamda Fanuc olarak kendi alanında uzman olan entegratörlerimiz ile müşterilerimize çözümler sunmaya devam ediyoruz.

Robotlarınız, sektörde ana ve yan sanayide hangi özellikleriyle öne çıkıyor? Firmanızın sektöre özel robotları ya da farklı teknolojileri var mıdır?

Ürün gamı çeşitliliğimiz ve entegre teknolojilerimiz, Fanuc robotlarını müşterilerimizin gözünde her zaman öne çıkarmaktadır. 100’ü aşkın robot modelimiz ile sektörün ihtiyacı olan tüm uygulamalara cevap verebiliyoruz. Entegre olarak sunduğumuz kuvvet kontrol ve kamera sistemleri devreye alma kolaylığı ve basit kullanım arayüzü ile oldukça dikkat çekmektedir. Beyaz eşya sektöründe yaygın olarak bulunan montajlama, vidalama ve taşıma işlemleri için bu teknolojiler ciddi anlamda önem arz ediyor. Ayrıca son dönemde çok talep gören kolaboratif robot uygulamalarında, 8 farklı robot modelimiz ile müşterilerimizi geniş bir uygulama alanı sunuyoruz.  

Sektörde robotlarınızın kullanıldığı uygulama örneklerini ve sonuçlarını paylaşabilir misiniz?

İlk örnek olarak, bir beyaz eşya ana sanayi firmasında entegratörümüz ile gerçekleştirdiğimiz özel bir uygulamadan bahsedebiliriz. Uygulamada kamera ve kuvvet sensörü ile dişli geçirme uygulaması yapmamız istendi. Oldukça zorlu olan bu uygulama için ciddi ön çalışmalar yaparak entegre teknolojilerimiz ile oldukça verimli sonuçlar elde ettik. Proje detayından kısaca bahsedecek olursak; rastgele pozisyonlarda gelen ana parçanın konumunu kamera sistemimiz ile tespit ederek dişli bir mekanizmaya force sensörümüz ile hassas birleştirme uygulaması yaptık. Yapılan uygulama ana üretim hattında olduğundan ciddi önem arz ediyordu ve sistemin her anlamda sorunsuz çalışması gerekiyordu. Yaptığımız titiz çalışmalar sayesinde sistemin istenilen verim ile çalıştırılmasını başardık ve müşterimize teslim ettik. Yaklaşık 3 yıldır sistem sorunsuz olarak çalışmaya devam etmektedir. Diğer bir örnek olarak ise, kolaboratif robot ile gerçekleştirdiğimiz mastik çekme uygulamasından bahsedebiliriz. Bu projede, ocak üretimi yapan bir müşterimizde metal parçaların cam üzerine yapıştırılması için operatör yerine robot kullanıldığında, kimyasal üründen yüzde 23 oranında kullanım avantajı sağlandığı görüldü. Özellikle standart üretim hatlarında robotların kullanılması maliyet anlamında ciddi avantajlar sağlıyor. Bununla birlikte, insan sağlığına zararlı olan ve kimyasal içeren işlerin robot tarafından yapılması diğer bir önemli husus olarak aktarılabilir.

Beyaz eşya ana ve yan sanayide yatırım yapmak isteyenler firmalara neler önerirsiniz?

Bu konu ile ilgili olarak önerebileceğim en önemli konu, yatırım yapmadan önce uygulama yapacakları sistemler için verimlilik test ve analizlerinin detaylı olarak yapılmasıdır. Bunu söylememdeki temel neden; fabrikalara ziyaretler düzenlediğimizde zaman zaman verimsiz olarak çalışan veya atıl olarak duran sistemler ile karşılaşıyoruz. Bu durum açıkçası bizi çok üzüyor. Ülkemiz sanayisine yapılan her yatırımın en verimli şekilde ve amaca uygun olarak çalışması bizim en önemli önceliğimizdir. Bu doğrultuda kaliteli mühendislik ve alanında uzman entegratör ile çalışma büyük önem arz ediyor. Sadece ilk yatırım maliyetlerine bakarak sistem satın almak, gelecekte kalitesiz ve sorunlu çalışan üretim hatlarına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle mühendislik hizmeti kaliteli olan ve uzun süre sorunsuz çalışan sistemler için yatırım yapmalarını öneriyoruz. Belki ilk yatırım maliyetleri bir miktar yüksek olabilir, ancak sistemin sürekliliği ve sorunsuz çalışması aradaki farkı hızlıca kapatıyor olacaktır.  

Sektörün robotlaşması konusundaki öngörülerinizi ve değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Ülkemizdeki kişi başına düşen robot kullanım adetlerine baktığımızda, Avrupa’nın gerisinde olduğumuzu görüyoruz. Bu durum sanayimizin robot ve otomasyon yatırımları konusunda aç bir pazara sahip olduğunu göstermektedir. Sürekli artış eğiliminde olan robot talepleri, müşterilerimizden gelen taleplere istinaden gelecek dönemde de artış gösterecek gibi görünüyor. Türkiye, dünya genelinde beyaz eşya sektöründe ciddi söz sahibi olduğu için gelecek dönemde büyümenin ve yatırımların devam edeceğini düşünüyorum. Bu durumda otomatik olarak yatırımların ve robotlaşmanın artmasına ön ayak olacaktır.
 

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2021, 09:33
YORUM EKLE

Omron 2

Roboride

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını