banner1339
x

Fanuc, gençleri geleceğin teknolojisiyle iş hayatına hazırlayacak

Üniversite-sanayi iş birliğinde önemli bir adım atan Fanuc, "Fanuc ile Gelecek Şimdi" sosyal sorumluluk projesi ile gençlere teorik ve pratik eğitimler verecek ve staj imkanı sağlayacak.

Fanuc, gençleri geleceğin teknolojisiyle iş hayatına hazırlayacak
Enerji Zirvesi

Fanuc, üniversite- sanayi iş birliğinde önemli bir adım attı. Bugün ülkemizdeki tüm sektörlerin en önemli sorunun nitelikli eleman eksikliği olduğunun farkındalığıyla Fanuc, önemli bir Kurumsal Sosyal Sorumluluk projesi hayata geçirdi.

“Bugünün yetenekli gençlerini, geleceğin teknolojisiyle yarının iş modellerine hazırlıyoruz” mottosuyla ‘Fanuc ile Gelecek Şimdi’ diyen marka, gençlere teorik ve pratik eğitimler vermeyi amaçlıyor.

Proje kapsamında ilk yıl için 3 pilot bölgede, 14 üniversite ve sektörün önemli firmalarını partner olarak belirleyen Fanuc, gençlere toplamda 48 saatlik Robot ve CNC Temel Seviye Programlama Eğitimi verecek.  

Fanuc Akademi kapsamında verilecek eğitimler sonrasında öğrenciler, partner firmalarda staj yapma imkanı yakalayacak.

"AMACIMIZ, YETKİN ÖĞRENCİLER YETİŞTİRMEK"

Otomasyon sektörünün ihtiyaçlarını tespit etmek, bu soruna en uygun çözümler üretmek ve ülke ekonomisine destek sunmak için yola çıktılarını söyleyen Fanuc Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, 2023 yılında dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisinden biri olma hedefinde olan Türkiye için otomasyon ve robot kullanımının zorunluluk haline geldiğinin altını çizdi. Bu noktada proje kapsamında otomasyon ve robot kullanımı konusunda yetkin öğrenciler yetiştirmeyi amaçladıklarını söyleyen Yiğit, Türkiye’nin geleceğinin sanayide otomasyon kullanım yoğunluğunun artmasına ve buna bağlı olarak vasıflı eleman sayısının da artmasıyla doğrudan ilişkili olduğunu belirtti. 

"ÜRETİM, GELİŞMİŞLİĞİN VE İYİ EKONOMİNİN ÖZÜ"

Proje kapsamında Fanuc’un otomasyon sektöründeki en önemli probleme fokuslandığını söyleyen Yiğit, “Fanuc’ta geleceğin teknolojisini, geleceğin mesleğini yönettiğimiz iş süreçlerimizde bu eksikliğin nasıl giderilebileceği noktasında çıkış yolunun üniversite eğitimlerinin teoriden çok pratik eğitim ile desteklenmesi gerektiğini gördük. Daha okurken öğrencilere pratik eğitimler vererek aslında gençlerin iş hayatında çok daha iyi yerlere gelebileceğini biliyoruz. Dolayısıyla da istihdama yapılan böylesi bir katkı ile de Türkiye ekonomisinin daha güçlü olacağını biliyoruz. Üretim, gelişmişliğin ve iyi ekonomilerin özü. Biz de nicelikten çok niteliğe önem vererek bu yıl ‘Fanuc ile Gelecek Şimdi’ projemizi hayata geçiriyoruz” dedi.

"KATMA DEĞER SAĞLAYACAĞIZ"

Projenin özünün üniversite öğrencilerine yönelik bir mesleki eğitim ve staj programı olduğunu söyleyen Yiğit, “Amacımız; ‘üründe kalite, üretimde verimlilik’ temelinde yükselen yeni dönemin üretim şekli, otomasyon ve robot kullanımını Türkiye’de yaygınlaştırmak. Bunun için de öğrencilerin uluslararası nitelikte, tempolu bir teknolojik ortamda, son teknoloji endüstriyel robotları programlama ve çalıştırma konusunda birinci elden deneyim kazanmasına olanak sağlamak.” şeklinde konuştu.  

Kendilerini fabrika otomasyonları alanında geliştirmek isteyen ve bu sektöre hevesle bakan gençleri tespit edeceklerini belirten Yiğit, “Fanuc olarak proje kapsamında heyecanına inandığımız öğrencilere toplamda 40 saatlik 5 tam gün sürecek Robot ve CNC Temel Seviye Programlama Eğitimi vereceğiz. Bu eğitimler kendi bünyemizde bulunan 30’u aşkın eğitim paketini içinde barındıran Fanuc Akademi üzerinden olacak. Bu akademiden eğitim alan öğrencileri staj yapmak istedikleri bölüm doğrultusunda öğrenciyi bulunduğu bölgedeki firmalardan birinde programa dahil edeceğiz. Bu süre zarfında da firmanın Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına yakından tanık olacak. Akabinde, öğrencinin gösterdiği performans ve firmanın ihtiyacı doğrultusunda süreç şekillenecek“ dedi.

Proje sonunda öğrencilerin hem deneyim elde edeceklerini hem de uluslararası bir markadan sertifika alacaklarını söyleyen Yiğit, projenin hem firmalara hem de öğrencilere katma değer sağlayacağını vurguladı. 

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2020, 10:07
YORUM EKLE

Omron 3

Remax Banner

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını