ABB, YENİ NESİL KOBOTLARINI PİYASAYA SÜRÜYOR

ABB, ilk kez kullananlar ve yeni sektörler için otomasyonun önünü açmak üzere yeni nesil kobot'larını pazara sunuyor.

ABB, YENİ NESİL KOBOTLARINI PİYASAYA SÜRÜYOR
Endüstrideara

ABB, YuMi® ve Tek Kollu YuMi® kobot serisini tamamlamak için, yeni GoFa ™ ve SWIFTI ™ kobot aileleri ile kolaboratif (kobot) portföyünü genişletiyor ve artık daha yüksek taşıma kapasitesi ile hızlar sunabiliyor.

Bu daha güçlü, daha hızlı ve daha yetenekli kobot'lar sayesinde, elektronik, sağlık hizmetleri, tüketim malları, lojistik ile yiyecek ve içecek gibi hızlı büyüyen segmentlerdeki şirketlerin büyümeleri hızlanacak ve birçok endüstride artan otomasyon talebi karşılanabilecektir.

GoFa ™ ve SWIFTI ™ sezgisel programlama yapabilecek olarak tasarlanmıştır, böylece müşterilerin kurum içi programlama uzmanlarına bağlı kalmaları gerekmez. Bu, düşük otomasyon seviyesine sahip endüstrilerin önünü açacak ve artık müşterilerimiz kobot'larını kurulumdan sonra birkaç dakika içerisinde özel bir eğitim almadan kutudan çıkarır çıkarmaz çalıştırabilirler.

Markanın kobot portföyünün genişletilmesi, otomasyonu ekonominin yeni sektörlerine yönlendiren ve iş dünyasını dönüştüren bireyselleşen tüketiciler, işgücü kıtlığı, dijitalleşme ve belirsizlik dahil dört ana mega eğilimin ortasında kalan mevcut ve yeni robot kullanıcılarının otomasyonu hızlandırmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Bu genişleme ile iş alanının portföy yeniliği yoluyla yüksek büyüme gösteren segmentlere odaklanmasını takip ederek karlı büyümenin sağlanmasına yardımcı olur.

OTOMASYON, ÜRETİMİN GELECEĞİNİ YÖNLENDİRİYOR

Avrupa, ABD ve Çin'deki 1650 büyük ve küçük işletmenin katıldığı küresel bir ankette, işletmelerin yüzde 84'ü önümüzdeki on yıl içinde robotik ve otomasyon kullanımını başlatacaklarını veya artıracaklarını söylerken, yüzde 85'i otomasyona yapılan yatırımı hızlandırmak için bir katalizör olan COVID-19 ile salgının işletmeleri ve endüstrileri için "ezber bozan" olarak ortaya çıktığını söyledi.

İşletmelerin yaklaşık yarısı (yüzde 43) işyeri sağlık ve güvenliğini iyileştirmelerine yardımcı olması için robotik çözümleri aradıklarını söyledi, yüzde 51 robotiklerin sosyal mesafeyi geliştirebileceğini ve üçte birinden fazlası (yüzde 36) çalışanları için iş kalitesini iyileştirmek için robotik otomasyonu kullanmayı düşündüğünü söyledi.

Daha da önemlisi, şirket CEO'larının ve Genel Müdürlerin yüzde 78'i, tekrarlayan ve ergonomik açıdan zorlu işler için personel işe almanın ve tutmanın zor olduğunu söyledi.

Kobot'lar, çit gibi fiziksel güvenlik önlemlerine ihtiyaç duymadan çalışanlarla birlikte çalışabilecek şekilde ve kullanım ile kurulumu çok kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. 2019 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 19 artışla 22 binden fazla yeni kolaboratif robot dünya çapında kuruldu.

Kolaboratif robotlara olan talebin 2020 ile 20253 arasında yüzde 17'lik bir YBBO ( Yıllık Birleşik Büyüme Oranı ) ile artacağı tahmin edilirken, küresel kobot satışlarının değerinin 2019'da tahmini ortalam 0,7 milyar dolardan 2025'te yaklaşık 1,4 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Tüm endüstriyel robotların küresel pazarı 2020'de yaklaşık 45 milyar dolardan 2023'e kadar 58 milyar dolar civarına çıkması bekleniyor (yüzde 9 YBBO ile).

"BİRÇOK SEKTÖRÜ ROBOTLARLA İLK KEZ BULUŞTURUYORUZ"

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu İş Kolu Başkanı Sami Atiya, "Yeni kobot portföyümüz pazardaki en geniş yelpazesiyle, hem işyerlerini dönüştürebilme, hem de müşterilerimizin yeni operasyonel performans ve büyüme düzeylerine ulaşmalarına yardımcı olabilme potansiyeline sahiptir. Bu ürün grubunun kullanımı ve konfigürasyonu kolaydır. Sadece üretim değil, ekonominin bir çok yeni sektöründeki her boyuttaki işletmenin global çevrim içi servis uzmanları ağımız tarafından desteklenen robotlarla ilk defa buluşabilmesini sağlıyoruz.’’ şeklinde konuştu.

"KULLANIMINI VE DAĞITIMINI KOLAYLAŞTIRIYORUZ"

GoFa™ ve SWIFTI™, çalışanlara imalat, tıbbi laboratuvarlar, lojistik merkezleri ve ambarlar, atölyeler ve küçük üretim fabrikalarında malzeme taşıma, makina besleme, komponent montajı ve paketleme gibi görevlerde yardımcı olabilmek için, süreçleri otomatikleştirmelerine yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır.

Atiya, "Bu genişleme ile artık daha önce kobot kullanımını hiç düşünmemiş olan işletmelerinde benimsemelerini hızlandırmaya yardımcı olacak şekilde gerçek zamanlı destekle kobot'ların kullanımını ve dağıtımını kolaylaştırıyoruz. Deneyimlerimiz, en iyi performans gösteren operasyonların, yeni teknolojilerin potansiyeline ek olarak insanların becerilerini kullanmasıdır." dedi.


 

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2021, 16:04
YORUM EKLE

Omron 3

Schmalz

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını