ÜRETELİM, ARAŞTIRALIM, GELİŞTİRELİM

Makina sektörü üzerine değerlendirmede bulunan Dikçal Makina İmalat Sanayi Genel Müdürü Hasan Hüseyin Dikçal, toplumun gelişmesi için üretmeye ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Endüstrideara

Endüstri Radyo’ya konuşan Dikçal Makina İmalat Sanayi Genel Müdürü Hasan Hüseyin Dikçal, makina sektöründeki son durumu Eve İş Götürme programında değerlendirdi.

Dikçal Makina olarak makina, kalıp ve yedek parça imalatı yaptıklarını belirten Dikçal, demir çelik sektöründeki bütün parçaları gerek teknik resim gerekse ar-ge faaliyetleri olarak yürüttüklerini söyledi.

Ürün çeşitliliğinin fazla olduğunu söyleyen Dikçal, “Kendi projelerimizi üretebildiğimiz gibi istenilen başka projelerin de üretimlerini gerçekleştiriyoruz. Kaliteyi her zaman ön planda tutarak kimya, kağıt gibi alanlarda üretimlerimiz mevcut.” dedi.

ÜRETELİM, ARAŞTIRALIM, GELİŞTİRELİM

Türkiye’nin üretim alanında çok geliştiğini söyleyen Dikçal, çok eksenli ve özel makineler gerektirmeyen hemen hemen her ürünün Türkiye’de fabrikaların rahatlıkla üretebileceğini belirtti.

Dikçal, “Her zaman şunu söylüyoruz, talep edin biz üretelim, araştıralım, geliştirelim. Sadece demir çelik alanında değil, dökümhaneler, maden sanayi, sondaj boruları gibi birçok alanda Alman standartlarında üretimler yapabiliriz.  Birbirimizden haberimiz olması gerekiyor. Türkiye’de neler üretiliyor, nelere ihtiyaç var tüm bu konuların araştırılıp ona uygun şekilde üretim yapılması gerekiyor. Bu şekilde üretim yaparak birbirimizin ihtiyaçlarını karşılayabiliriz.” dedi.

ÜRETMEYEN TOPLUM DIŞARIYA MAHKUM KALACAKTIR

Dikçal, üretmeyen ve tembel kalan bir toplumun dışarıya mahkum olacağını söyleyerek herkesin üretime odaklanması gerektiğinin altını çizdi.

Sadece sanayiciler için değil, özellikle öğrencilerin okullardan mezun olurken hangi üretim alanına yöneleceğini netleştirmesi gerekiyor diyen Dikçal, iş bulamama kaygısı olmadan üretime odaklanılması gerektiğini ve aşama aşama bu sorunların aşılacağını da belirtti. Malzeme kalitesinden, üretime, eğitimden, eleman bilgisine kadar her konunun bir zincir olduğunu ve kaliteli eleman yetiştirildiği takdirde üretilemeyecek ürünün olmayacağını da sözlerine ekledi.
 

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2021, 17:51
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını