TÜRKİYE İÇİN KENDİ KENDİNE YETEBİLMEK ÖNEMLİ

Ayçiçek ve buğdayda dışa bağımlı bir ülkeyiz diyen MPM Gıda Kurucu ve Yönetici Ortağı Pelin Özer, kendi kendine yetebilme konusunun önemine dikkat çekti.

Enerji Zirvesi

Tunç Berkman ile 4P+1 programına konuşan MPM Gıda Kurucu ve Yönetici Ortağı ve GYİAD Başkan Yardımcısı Pelin Özer, ayçiçek ve buğday ithalatı üzerine Endüstri Radyo’da açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin geçmişte ayçiçek ve buğday konusunda dünyanın ihraç eden ülkeleri arasında olduğunu belirten Özer, Türkiye’nin uzun vadeli bir tarımsal planın olmamasından ve önceliklerinin farklı olmasından dolayı şu an tahıl ticaretinde ve yağlı tohumlarda dışa bağımlı bir ülke konumunda olduğunu ifade etti.

FİYAT ARTIŞI YAŞANIYOR

Özellikle covid-19 sürecinde kendi kendine yetebilmenin öneminin anlaşıldığını söyleyen Özer, “Bu durum sağlanmazsa ekonomi de etkileniyor çünkü bir enflasyonla karşı karşıyayız. Tamamen yurt dışındaki ülkelerin kendine yetme ihtiyacından ve ihracata koydukları kota ve vergilerden dolayı Türkiye’nin tamamen ithalata dayalı ürünlerinin fiyat artışına maruz kalıyoruz.” dedi.

Türkiye’nin dış pazara bağımlı olmasından dolayı ithal edilen girdi maliyetlerinin çok yüksek olduğunu dile getiren Özer, “Kendi kendimize yetmek çok önemli. Sanırım biraz milliyetçiliğe dönmek gerekiyor.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2021, 18:55
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını