banner1049
x

ÖĞRENCİLER ‘ASKIDA MÜZE EĞİTİMİ’ İLE SANAT ÖĞRENİYOR

Arkeoloji koleksiyonerliğinin en güzel yanının eserleri kamu ile paylaşmak olduğunu dile getiren Ankara Erimtan Müzesi Müdürü Nazan Gezer, öğrencilere hem müze kültürünü öğretmek hem de eserleri tanıtmak amacıyla eğitim düzenlediklerini kaydetti.

EndüstrideAra3

Murat Erdin’in hazırlayıp sunduğu Kültür Endüstrisi programına konuk olan Ankara Erimtan Müzesi Müdürü Nazan Gezer, hem özel müzecilik üzerine bilgiler verdi hem de ‘Askıda Müze Eğitimi’nin detaylarını ST Endüstri Radyoda anlattı.

Pandeminin başladığı 15 Mart dönemi itibariyle birlikte müzemizi kapatmak durumunda kaldık diyen Gezer, 2 Haziran’da yeniden kapılarını açtıklarını ve sokağa çıkma yasakları ile birlikte hafta sonu da kapalı olduklarını belirtti.

Tüm bu süreçle birlikte ziyaretçi sayılarında ciddi bir düşüş olduğunu dile getiren Gezer, ziyaretçileri uyarmak adına genel sağlık kurallarına uyduklarını da ifade etti.

ASKIDA MÜZE EĞİTİMİ 

Özellikle müze eğitiminin kıymetli olduğunu ve “Askıda müze eğitimi” projesi yaptıklarını belirten Gezer, “Çağdaş müzeciliğin en önemli kavramlarından biri eğitim. Pandemi dışında bahsedecek olursak, öğrenciler okuldan etkileşimli bir eğitim almak adına müzemize geliyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı ile koordineli çalışıyoruz. Müzeyi gezdirip, müzedeki eserler üzerine bilgiler verip daha sonra kilden, kartondan müzede gördükleri eserleri yapmasını sağlıyoruz.” dedi.

Gezer, bu eğitimle birlikte öğrencilere hem müze kültürünü öğrettiklerini hem de sanatı deneyimleme fırsatı sunduklarını da belirtti.

ARKEOLOJİ KOLEKSİYONERLİĞİ DAHA FARKLI

Her konuda koleksiyoner olabilirsiniz ancak söz konusu arkeoloji koleksiyonu ise orada durum biraz farklı oluyor diyen Gezer, kültürel mirasın çok önemli olduğunu ve korunması gereken eserler olduğu için devlet ve bakanlığın devreye girdiğini ayrıca bir koleksiyonerlik belgesi alınması gerektiğini belirtti.

Her yıl bakanlık tarafından eserlerin kontrol edildiğini ve bu şekilde kayıt altına alınmış olduğunu ifade eden Gezer,  güzel olan yanının bu eserleri kamu ile paylaşmak olduğunu da ekledi.

Müze kurmanın maliyetli ve sorumluluk gerektiren bir iş olduğunu belirten Gezer, halk ile koleksiyonu paylaşmanın da ayrı bir zevk olduğunu vurguladı.

SANAT ADINA GÜZEL İŞLER YAPILIYOR

Ankara’da çok fazla resim ve sanat galerisi bulunduğunu ve güzel yanının bu galerilerin birbirleriyle iletişimde olduğunu dile getiren Gezer, bütün sanatçıların İstanbul’a gitmeyi tercih ettiğini belirterek Ankara’da sanatın daha az olduğunun düşünüldüğünü ancak takip edilmeye değer güzel işler yapıldığını da ifade etti.


 

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2020, 14:20
YORUM EKLE

Radyo

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler