KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER ÜRETİLEBİLİR

Ekol Demir Çelik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Elif Türkay, demir çelik sektörünü Endüstri Radyo’da değerlendirdi.

Endüstri 40 Zirvesi

Reel Piyasalar programında Çetin Ünsalan’ın sorularını yanıtlayan Ekol Demir Çelik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Elif Tülay, demir çelik sektörü üzerine Endüstri Radyo’da değerlendirmede bulundu.

Türkiye’nin demir çelik üretiminde dünyada 8. sırada olduğunu söyleyen Tülay, bu üretimlerin büyük çoğunluğunun inşaat demiri ve yapı çeliğinden yani katma değeri düşük çeliklerden oluştuğunu belirtti.

%50 ORANINDA DIŞA BAĞIMLIYIZ

Tülay, “ Yaptığımız işi çok iyi yapıyoruz. Dünyada gerçekten Türk demir çeliği çok kıymetli ama maalesef katma değeri düşük çelikler üretiliyor.  %50 oranında çelikte dışa bağımlıyız. Özellikle Çin ve İtalya çeliği diyebiliriz çünkü hiç üretilmeyen çelik çeşitleri var.” dedi.

Dolar kurları ve faizlerin artması ile birlikte yaşanan değişimlerin sektörü etkilediğini belirten Tülay, “ Yerli çelikte herhangi bir sorunumuz yok. Oldukça kolay ulaşıyoruz. Yerli tedarikçilerimiz bu konuda çok avantaj sağlıyorlar. Ancak covid-19 salgını süreci bizi ithal çelik konusunda çok zorladı. “ dedi.

KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER ÜRETİLMELİ

İthal çelik türlerinin üretiminin maliyetli olmasından dolayı Türkiye’de daha çok inşaat ve yapı alanına yönelme durumunun olduğunu söyleyen Tülay, “Devletinde bu konuda yönlendirmeleri var yani katma değeri yüksek ürünler üretilmesi konusunda. Sanırım burada biraz milliyetçi düşünerek hareket etmek gerekiyor.

Birey olarak adımlar atılabilir ancak mutlaka kamunun desteğinin alınması lazım çünkü maliyetler oldukça yüksek. Biz hem mühendislik alanında hem ürün üretme konusunda oldukça başarılı bir toplumuz. Hammadde konusunda adımlar atmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2021, 19:14
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını