İŞ YAŞAMINDA KİŞİSEL SAĞLIK ÖNEM TAŞIYOR

İş yaşamında kişisel sağlığın önemi üzerine bilgiler veren Sağlıklı Yaşıyoruz Kurucuları Yüksek Mimar Okan Çağlar & Psikolog, Aile Terapisti Nurçin Çağlar, dünyada özellikle fonksiyonel tıp yaklaşımının konuşulduğunu belirtti.

Endüstri 40 Zirvesi

Reel Piyasalar programına konuk olan Sağlıklı Yaşıyoruz Kurucuları Yüksek Mimar Okan Çağlar & Psikolog, Aile Terapisti Nurçin Çağlar, iş yaşamında kişisel sağlığın önemi üzerine Endüstri Radyo’da bilgiler verdi.

FONKSİYONEL TIP KONUŞULUYOR

Dünyanın sağlık alanında önemli bir paradigma değişikliğini tartıştığını ve özellikle modern tıbbın pek çok kronik hastalığı iyileştirmede başarılı görülmediğini söyleyen Nurçin Çağlar, hastalığın semptomlarını baskılamak yerine kökenine gidip bu hastalığa neden olan faktörleri ortadan kaldırarak çözüm bulunabileceği yaklaşımına ise fonksiyonel tıp denildiğini ve dünyanın bunu tartıştığını belirtti.

Nurçin Çağlar, “Özellikle belirtmek isterim, fonksiyonel tıp modern tıp ve kanıta dayalı tıp şemsiyesi altında gelişen bir yaklaşım yani bunu alternatif tıp ile karıştırmamak lazım.” dedi.

GIDA VE MİKRO BESİN EKSİKLİĞİ TAMAMLANMALI

Hangi beslenmeyi uygularsanız uygulayın bütün yollar gıda ve mikro besin eksikliklerinin tamamlanmasına çıkıyor diyen Okan Çağlar ise, “Benimle aynı kuşaktan olan insanlar bilir, eskiden tarlalar nadasa bırakılır idi. Şimdiki gençlerin birçoğu bu kavramı bile bilmeyebilir. Nadasa bırakılan tarlaya 1-2 yıl bir şey ekilmezdi ki orada yetişen ürünler vitamin ve mineral bakımından zengin olsun. Günümüzde böyle bir şey söz konusu değil. 50 yıl önce yediğiniz elme ile bugün yediğiniz elma arasında büyük farklar var.” dedi.

Gıda ve mikro besin kaynağının tam olmasının insan sağlığı açısından oldukça önemli olduğunu belirten Çağlar, iş yaşamını da önemli düzeyde etkilediğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2021, 09:15
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını