banner1322
x

GÜLER: "KONDENSTOPLARIN NEDEN BUHAR KAÇIRDIĞI TESPİT EDİLMELİ"

Altuğ Karataş ile Enerji Verimliliği programına konuşan Hacı Ayvaz Proje ve Eğitim Danışmanı, IPM, Makine Mühendisi H. Tarık Güner, buhar enerjisi üzerine Endüstri Radyo’da bilgiler verdi.

GÜLER: "KONDENSTOPLARIN NEDEN BUHAR KAÇIRDIĞI TESPİT EDİLMELİ"
Enerji Zirvesi

Buharın birçok ürünün imalatında kullanıldığını ve hayatın her yerinde olduğunu söyleyen Güner, 200 yıldır buharın kullanıldığını ve hayatı kolaylaştırdığını belirtti.

Buhar sistemlerinde enerji kayıpları üzerine değerlendirmede bulunan Güner, buharın bir döngü olmasından dolayı kapalı bir sistem olarak düşünülebileceğini belirtti.

Güner, “En yüksek kaçaklar, en yüksek sarfiyat ne yazık ki kondenstoplardan kaçan buharla birlikte oluyor. İşletmedeki kayıplar ise örneğin; izolasyon kayıpları, kazanda gereksiz yere dışarıya atılan su veya sistemden geriye çevrilmeyen Kondens gibi kayıplarda işletmelerde çok ciddi masraflar oluşturmaktadır.” dedi.

KONDENSTOPLAR BUHAR KAÇIRMAMALI

Kondenstop üzerine de bilgi veren Güler sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün bu ülke para kazanıyor ya da kaybediyorsa kondenstoplar yüzündendir. Bunu çok net söylüyorum çünkü bu ülkedeki üretim tesislerinin yüzde 80-85’i buhar kullanıyor. Buhar varsa kondenstop var ve bu kondenstop dediğimiz şey; buhar geldiyse tutacak su gelmişse atacak ve ben buharı tutamazsam eğer üretmiş olduğum kazandan, para ile üretmiş olduğum yakıtı yakarak, üretmiş olduğu buharı gökyüzüne atarak kaçırmış olurum. O yüzden en önemli nokta şu; kondenstoplar buhar kaçırmamalı.” açıklamasında bulundu.

Güner, bir kondenstop ne kadar buhar kaçırıyor bunun belirlenebileceğini ancak esas yapılması gerekenin neden buhar kaçırıldığının tespit edilmesi olduğunu vurguladı.

Programı buradan dinleyebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2021, 13:15
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını