banner1322
x

“GIDA ATIKLARI İÇİN YEREL ÇÖZÜMLER GEREKİYOR”

Gıda atıklarının enerji olarak dönüştürülebilmesinin önemine dikkat çeken Artaş Endüstriyel Tesisler Taahhüt ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Evren Dindiren Dönmez, yerel uygulamalar üzerine çalışılması gerektiğini vurguladı.

Enerji Zirvesi

Eve İş Götürme programına konuşan  Artaş Endüstriyel Tesisler Taahhüt ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Evren Dindiren Dönmez, gıda tüketimi ve geri dönüşümü üzerine yapılması gerekenleri ST Endüstri Radyoda anlattı.

Gıda tüketiminde konuya bilinçli yaklaşmanın son derece önemli olduğuna dikkat çeken Dönmez, “Gıdanın soframıza gelene kadar geçtiği birçok aşama var. Küresel ısınma sadece termik santrallerden veya arabalardan çıkan gadan oluşmuyor. Bu gıdaların taşınma ile de birçok karbon salınımı meydana geliyor.” dedi.

“GÜNDE 1 KİLO ÇÖP ÇIKIYOR”

Yerel gıdaların tüketilmesinin sağlandığı bir beslenme sistemi olması gerekiyor diyen Dönmez, bu anlamda gıda atıklarının da azaltılmasının son derece önemli olduğunun altını çizdi.

Dönmez, “Bir insan günde yaklaşık 1 kilo çöp çıkarıyor. Bu çöpün de yarısını organik atık oluşturuyor. Ölçeği İstanbul olarak alırsak günde 10 bin tona yakın atık çıktığını söyleyebiliriz.” dedi.

“ENERJİ OLARAK GERİ KAZANMAK GEREKİYOR”

Gıda atıklarının mümkün mertebe elektrik ve termal enerji olarak geri kazanmak gerektiğini bunun da en önemli sisteminin biyogaz olacağını söyleyen Dönmez, “Biz bu konuda Artaş mutfak atıkları bertaraf sistemini 2014 yılında gerçekleştirdik. Ar-ge departmanımız sıfır atık yönetmeliği çıkmadan çok önce çalışmalarını yapmıştır.” dedi.

Bu sistemle sadece pişmeden önceki yemek atıklarının değil piştikten sonra da atıkların biyogaza dönüştürüldüğünü vurgulayan Dönmez, biyogazı daha sonra ısıtma ve ocak yapma faaliyetlerinde kullandıklarını söyledi.

“YEREL ÇÖZÜMLER ÜRETİLMELİ”

Dönmez, ülkelerin beslenme şekillerinden dolayı oluşan atıkların da farklı olduğunu belirterek yereldeki çözümler ve uygulamalar üzerine çalışılması gerektiğini sözlerine ekledi.
 
 

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 10:31
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını