banner1322
x

ETKİ YATIRIMI NEDİR?

Etki Yatırımı Platformu İcra Kurulu Başkanı Şafak Müderrisgil, “Etki yatırımı, sürdürülebilir kalkınma amaçlarına uygun yatırım yapmayı öngörüyor.”

ETKİ YATIRIMI NEDİR?
Robot Zirvesi

Gündem Özel programına konuk olan Etki Yatırımı Platformu İcra Kurulu Başkanı Şafak Müderrisgil, etki yatırımının diğer sürdürülebilir yatırımlardan farkını Endüstri Radyo’da anlattı.

ETKİ YATIRIMI TÜRKİYE’DE YENİ BİR KAVRAM

Etki yatırımının hem Türkiye hem de dünya için yeni bir kavram olduğunu söyleyen Müderrisgil, 2015 yılında Birleşmiş Milletler'in 17 adet sürdürülebilir kalkınma amacını dünyanın kullanımına sunulması ile etki yatırımının gündeme girdiğini ve 6 yıllık bir geçmişinin olduğunu belirtti.

Müderrisgil, “Birleşik Milletler 2030 yılına kadar özellikle gelişmekte olan ülkelerde oluşan 2,5 trilyon dolarlık bütçe açığını gidermek için paydaşların katılımı ile sürdürülebilir yatırımların artması gerektiğini söyledi. Kaynakların bu yönde mobilize edilmesine ve buna göre de beceriler geliştirilmesini tavsiye etti. Tabii bu tüm dünyayı etkileyen bir karar oldu ve etki yatırımları da aslında böyle devreye girdi.” açıklamasında bulundu.

Müderrisgil, etki yatırımı kavramının özellikle Birleşmiş Milletler Kalkınma programı ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin bu konuya eğilmesiyle birlikte 2019 yılında konuşulmaya başlandığını belirtti.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA AMAÇLARINA UYGUN YATIRIM

Etki Yatırımını anlamak için önce etki kelimesinin anlamını kavramak ve aksiyonlarını bilmek gerekiyor diyen Müderrisgil, “Örneğin, günlük hayatımızda kullandığımız su temiz mi? Herkesin o suya erişimi var mı, su tüketimi ile iklim değişikliği arasında acaba nasıl bir fark var gibi sorular aslında hep etkiye ilişkin sorular. Mutfakta kullandığımız enerji temiz mi, yediğimiz, içtiğimiz gıdaların tedarik zincirinde kadınlar çalıştırılıyor mu? Tüm bunlar etki aslında etki ile ilgili.” dedi.

Müderrisgil, etki yatırımının sürdürülebilir kalkınma amaçlarına uygun bir şekilde yatırım yapmak anlamına geldiğini de kaydetti.

YATIRIMIN EN BAŞINDAN ETKİYİ ÖLÇMEK 

Etki yatırımlarında sürdürülebilir kalkınma amaçlarını karşılama gereğinin yanında ayrıca etki yatırımını yapma niyetinin, yatırımın en başından itibaren tüm dökümanlara dahil edilmesi gerektiğini söyleyen Müderrisgil, projenin ve yatırımın en başından itibaren etkiyi ölçmek gerektiğini vurguladı.  

Müderrisgil, “Ölçemediğinizi yönetemezsiniz diye bir söz vardır. Bu tam olarak etki yatırımları için geçerli. Ölçtüğünüz takdirde o projenin aslında potansiyeli ortaya çıkıyor ve projeksiyon yapıyorsunuz. Yani ölçeklendirilebilir hale getiriyorsunuz o projeyi. Aynı zamanda kaynak israfını da önlediği için idari ve finansal olarak tüm kaçakları da ortadan kaldırıyor.” dedi.

Programı buradan dinleyebilirsiniz.
 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını