EKİP YÖNETİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

KobiKod Genel Müdürü Elbruz Ahmet Erdoğan, “Bir ekip, huzurlu, fark yaratan, detaycı ve hedeflerini gerçekleştirebilir kişilerden oluşmalı.”

EKİP YÖNETİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
EndüstrideAra5

KobiKod Genel Müdürü Elbruz Ahmet Erdoğan, Satış 4.0 Dünyası programına konuştu. Koray İnan’ın sorularını yanıtlayan Erdoğan, ekip yönetimi ve kuşak farklılıkları üzerine değerlendirmede bulundu.

Yöneticilerin çalışanları sürekli canlı tutmasının kolay olmadığını ve özellikle satış tarafında kurumsal firmaların kişileri uzun yıllar şirkette tutmasının zor olduğunu söyleyen Erdoğan, prim veya maaş iyileştirmesinin uzun vadede etkili olmadığını da belirtti.

Erdoğan, “Eskiden müşteri memnuniyeti odaklı bir iş anlayışı varken şu anda çalışan memnuniyeti ve bunun sonucu olarak dolaylı yoldan müşteri memnuniyeti hedefleniyor. Dolayısıyla çalışanlarını mutlu etmeyen bir şirketten performans beklemek olası değil. Çalışanlarına uzun vadede başarı odağı sunacak bir havuz koymanın en iyi yolu berber ortak bir şeyler yapmaktır.” dedi.

ÖNCELİKLE HUZURLU OLMAK GEREKİYOR

Ekip yönetimi üzerine bilgiler veren Erdoğan, şunları söyledi:

“Öncelikle bir şirket kültürünün olması ve şirket kültürünün tüm personeli aynı ağızdan anlatabiliyor olması lazım. Herkes doğal olarak farklı özelliklerde, farklı hobilere sahip olabilir ama şirket kültürü ile ilgili stratejik planının şirketinize ait genel dinamikleri herkesin aynı ağızdan konuşabiliyor olması önemli. Sebebi şu; bir ekibi ekip yapan şey öncelikle ekibin huzurlu olması. İşi sevmesi ikinci planda diyebiliriz. Huzurdan sonra o kişinin mevcut ekipteki yerinin, görevinin kendince kabul edilebilir ve performans açısından diğer arkadaşlarından farklı olduğunu belli etmesi lazım. O yüzden sürekli farklı fikirlerin ortaya çıkması gerekiyor yoksa klişeye döner.” dedi.

Ekip yönetiminde liderlere de görevler düştüğünü söyleyen Erdoğan, çalışılan sektör, kişiler ve yapılan işlere göre farklılık gösterdiğini belirtti.

Erdoğan, “Huzurlu, fark yaratan, hızlı ve detaycı, sorumlu ve rahat çalışabilen, hedeflerini gerçekleştirebilen ve günün sonunda bunu sunabilen kişiler ekip içinde olmalı. Bunu da lider yönetmeli.” dedi.

Çalışanların yöneticilerden bir şeyler öğrenmeyi beklediğini ifade eden Erdoğan, bir işin nasıl başarıldığı gibi durumları yeni mezunların izlediğini belirterek liderliğin eskisi gibi olmadığını ve çalışana rol model olan kişilerin ekip lideri olarak görülmek istediğini vurguladı.


Satış 4.0 Dünyası programını buradan dinleyebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2021, 12:01
YORUM EKLE

Radyo

Proses Zirvesi

Dergiler