DOĞRU FİYATLANDIRMA NASIL YAPILMALI?

Doğru fiyatlandırma üzerine bilgiler veren Endüstri Medya Yönetim Kurulu Başkanı Recep Akbayrak, marka vaadi, hikaye ve iyi bir pazarlama iletişiminin önemine dikkat çekti.

Endüstrideara

Endüstri Medya Yönetim Kurulu Başkanı Recep Akbayrak, Şirketler Arası Pazarlama programında Endüstri Radyo dinleyicilerden gelen soruları yanıtladı.

Personel iş kıyafetleri sektöründeyiz. Sektörümüzde fiyat, kalite çeşitliliği ve karmaşası çok fazla. Doğru fiyatlandırma için nelere dikkat etmeliyiz? sorusu üzerine değerlendirme yapan Akbayrak, Özellikle firma ve tedarikçi sayısının çok olduğu yerlerde fiyat baskı çok daha yoğun hissedilir. Bu tamamen firmanın önce kendini nereye konumlandırdığı ile doğru orantılıdır.” dedi.

“MARKAYI KONUMLANDIRMAK GEREKİYOR”

Hem küçük ve büyük firmalara hem de istisnasız bütün sektördeki firmalara iş yapacağım demek o kadar kolay bir şey değil diyen Akbayrak, önce markayı hangi alana ve pazara konumlandırmak gerektiğine karar verilmesinin önemine dikkat çekti.

Akbayrak, “Orta ölçekli işletmelere gidileceği ve orada da sektörel anlamda farklı iletişimlerin kurulacağına karar verildiğini varsayalım. Bu kararda en çok ön plana çıkarılması gereken şey; rekabet yönetimi. Rekabetin şu an pazar algısı fiyat odaklı gibi gözükse de bunu mutlaka her marka kendine göre farklılaştırmalı.” dedi.

“HİKAYE ÜZERİNDEN PAZARLAMA İNŞA EDİLMELİ”

Müşterilerin neden sizinle çalışması gerektiği ile ilgili bir hikayenin oluşturulmasına vurgu yapan Akbayrak, bu hikaye üzerinde bir pazarlama inşa edildiğinde yine fiyat baskısının olacağını ancak tercih edilen marka olma eşiğinin de geçilmesi gerektiğini belirtti.

Marka olma eşiğini geçme kısmının yapılamadığı durumlarda ise müşteriye gitmek gerektiğini ifade eden Akbayrak, böyle bir durumda müşterinin eline fiyatlandırma anlamında koz geçtiğini belirtti.

Akbayrak, önce yapılması gerekenlerin fiyattan bağımsız bir şekilde marka vaadi, hikaye ve iyi bir pazarlama iletişimi ile tercih edilen marka olmak olduğunu sözlerine ekledi.
  
 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2021, 13:04
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını