banner1322
x

DOĞRU BORÇLANMA NASIL YAPILMALI?

Borçlanmanın değeri artacak eşyalar veya durumlar için yapılması gerektiğini belirten Moneye Kurucusu Özlem Denizmen, kişilerin gelirlerinin %40’ını geçmeyecek şekilde plan yapması gerektiğini vurguladı.

Robot Zirvesi

Endüstri Radyo’da Eve İş Götürme programına konuşan Moneye Kurucusu ve Finansal Okuryazarlık Öncüsü Özlem Denizmen, doğru borçlanma üzerine bilgiler verdi.

DEĞERİ ARTACAK ŞEYLER İÇİN BORÇLANMAK

Değeri artacak şeyler için borçlanmak lazım diyen Denizmen, “Aldığınız her şeyin değeri artmaz. Ancak eğitimin değeri artar. Doğru yerde doğru finans ile alınan evin değeri artar. Ancak burada önemli olan alacağınız şeyin gelirinizin %40’ını geçmemesi lazım. “ dedi.

Denizmen, “Özellikle eşler arasında bir taraf borçlanmadan daha fazla korkar. Bu da genelde kadınlar olur çünkü onlar ailesini korumak ve güvence altında tutmak ister. Risk olduğu zaman güvence eksilir. İnsan bilmediği şeyden korkar dolayısıyla finansal okuryazarlık yapmak ve anlatmak, açıklamak lazım.” dedi.

PLAN YAPMAK GEREKİYOR

Borçların doğru ödenmesi üzerine de değerlendirme yapan Denizmen, “Borç kaçarak ödenmez. Önemli olan ilk durum bu. Ayrıca dürüst olmak ve konuşmak, plan yapmak gerekiyor. “ dedi.

Denizmen, bir şeylere tutunmak yerine özgürleşmek gerektiğini de sözlerine ekledi.
 
 
 

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2021, 10:50
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını