“AR-GE ÇALIŞMALARINA ÖNEM VERİYORUZ”

Endüstri Radyo’ya konuşan Akpa Alüminyum Satış Direktörü Turgut Çalışkan, alüminyum sektörü üzerine değerlendirmede bulundu.

Robot Zirvesi

Eve İş Götürme programına konuşan Akpa Alüminyum Satış Direktörü Turgut Çalışkan, sektör ve çalışmaları üzerine Endüstri Radyo’da değerlendirmede bulundu.

SEKTÖR BÜYÜMEYE BAŞLADI

İnşaat sektörü başta olmak üzere alüminyumun kullanıldığı bütün sektörlerde faaliyet gösterdiklerini belirten Çalışkan, 2020’nin ikinci yarısından itibaren sektörün büyümeye başladığını söyledi.

Çalışkan, büyümenin hala devam ettiğini ve birçok alüminyum sektöründeki firmanın da Türkiye’de yatırım yaptığını ifade etti.

ÖZELLİKLE YAPI SEKTÖRÜNDE ÖNCÜ 

Alüminyum ekstrüzyon üretiminin tamamen kalıba dayalı olduğunu ve alüminyumun esnek bir malzeme olması nedeniyle çok tercih edildiğini söyleyen Çalışkan, her sektörde alüminyum ile ilgili olarak alternatif geliştirmeye çalışıldığını belirtti.

Çalışkan, Akpa Alüminyum olarak özellikle yapı sektöründe öncü firmalardan biri olduklarını ve üretimlerinin yaklaşık yüzde 50’sini bu alanda yaptıklarını söyleyerek bunun yanı sıra cam balkon profilleri, ısı yalıtımlı profil sistemleri, cephe sistemtemleri, ofis bölme, kompozit panel gibi birçok alanda üretimleri olduğunu vurguladı.

AR-GE ÇALIŞMALARINA ÖNEM VERİYORUZ

Markalaşma ve ar-ge çalışmaları üzerine de değerlendirme yapan Çalışkan, “Türkiye’de 150 ile 200 arasında ekstrüzyon firması var. Bu firmaların 20-25 civarı ise modern yapı sistemlerine hizmet veriyor. Biz de yeni ürünler üretmek adına ar-ge çalışmalarına önem veriyoruz. Sektörde rekabet ettiğimiz diğer firmalara göre iyi konumda olduğumuzu düşünüyoruz.” dedi.

Çalışkan, ürünün ağır ve kalın olmasının üretim verimliliği açısından önemli olduğunu belirterek daha ekonomik ve göze hitap eden ürünlerin tercih edildiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2021, 13:26
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını