Metropolün trafik derdine, Başarsoft merhemi...

Metropolde, bazen iş, bazen can kaybına neden olan trafiğe, Başarsoft merhem oluyor.

Metropolün trafik derdine, Başarsoft merhemi...
Enerji Zirvesi
Türkiye’nin dijital haritacısı olarak kendini tanımlayan Başarsoft, MapInfo Kullanıcı Konferansı’nın 13’üncüsünü Ankara’da gerçekleştirdi. Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden MapInfo’nun Türkiye partneri olarak Başarsoft’un düzenlediği konferansta söz alan Başarsoft Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Dabanlı yaptığı konuşmada, bu zamana kadar 1,5 milyon kilometre yol kat ettiklerini ifade etti.

MAPINFO İLE TRAFİKSİZ YOLCULUK …

Trafikte en çok aranılan ve huzurlu yolcukların temeli olan “yolların açık veya yoğun” olduğunu gösterir haritaların yazılımını yapan Başarsoft,  Konferansta kullanıcı gözüyle sistemlerin nasıl çalıştığı ele alındı.

TÜRKİYE’NİN DİJİTAL HARİTACISI


Konferansın açış konuşmasını yapan Başarsoft Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Dabanlı, kendilerini “Türkiye’nin dijital haritacısı” olarak tanımladıklarını ve ihtiyaç duyulacak bütün haritaların yazılımlarını gerçekleştirdiklerini kaydetti. Türkiye’nin dijital haritasını çıkarabilmek için uzun uğraşlar verdiklerini, yaklaşık olarak 21 yıllık uzun bir koşunun peşinden, yurdu karış karış gezdiklerini ve bu zamana kadar 1.5 milyon kilometre yol kat ettiklerini belirten Dabanlı, “Bu aşılan mesafe, aya dört kere gidip gelmekten fazla” diye konuştu.
Türkiye’nin coğrafik olarak, dünya üzerinde bulunduğu konumun, gelişen konjonktürle çok daha stratejik bir hale geldiğine dikkat çeken Dabanlı, artık daha güçlü ve teknolojiye hakim özellikte olunması gerektiğinin de altını çizerek vurguladı.

ENDÜSTRİ 4.0’A EN HIZLI ADAPTE OLACAK SEKTÖR HANGİSİ?

Daha sonra söz alan Harita Genel Müdürü Tuğgeneral Osman Alp ise konuşmasında: “ Haritacılık, Endüstri 4.0’a en hızlı adapte olabilecek alan” diyerek, konferansa bir sunum ile devam etti.
“ Ülkelerin ve insanların geleceğinin, yapay zeka ve dijital dönüşüm etrafında şekillenecek, bu anlamda haritacılık, Endüstri 4.0’a en hızlı şekilde entegre olabilecek alanlardan biridir.
Küresel dünyanın herhangi bir noktasıyla ilgili data işlemi, pratiği oluşturmaktadır

Böylece, Sanayi 4.0 Kırılımı’nın, tüm ileri türevleri, haritacılığa girecektir.
Ulusal haritacılığının gelişmesinde, devletle beraber, özel sektöre de ciddi bir misyon düştüğünü, benzer biçimde haritacılık alanındaki ulusal gücümüzün yükselmesine dair, devlet dairelerinin de, özel sektörün ilerlemesine destek vermesi gerektiğini, devlet-özel sektör ortaklığının ilerlemesinin stratejik önemde olduğunun altını çizmeliyim. Türkiye’nin bütünün harita ve hava fotoğraflarını internet üzerinden topluma kısa bir süre sonra sunacağımız sayısal haritacılık uygulamamızda, Başarsoft ile işbirliğimizin, gelecek nesillerin parmakla gösterecekleri bir uygulama olacağını söylemeliyim.”

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2018, 07:40
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler