banner1322
x

ENSİA GRİ SUYU GERİ KAZANMAYA ÇAĞIRIYOR

Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA), gri suyu geri kazanmaya yönelik çağrıda bulundu ve milyonlarca metreküp suyun tasarruf edilebileceğini belirtti.

ENSİA GRİ SUYU GERİ KAZANMAYA ÇAĞIRIYOR
Endüstri 40 Zirvesi

ENSİA Başkanı Hüseyin Vatansever, gri suyu geri kazanmanın önemine vurgu yaparak “Duş, küvet, lavabo gibi alanlardan toplanan atık sular sayesinde yüz milyonlarca metreküp su tassarruf edebiliriz. Ayrıca konutlarda tüketilen sulardan yüzde 40 oranında tasarruf sağlamak mümkün.” dedi. 

“GERİ KAZANILAN SU FARKLI ALANLARDA KULLANILABİLİR”

Vatansever, “Türkiye’de yetişkin bir birey günde ortalama 200 litre su tüketiyor. Bu tüketimin yüzde 40’ının duş, küvet ve lavabolarda kullanıyor. Otel, yurt ve ticari işletmelerde ise bu oran yüzde 60’a kadar yükselebiliyor. Gri su olarak adlandırılan bu atık suyun, geri kazanılarak tuvaletlerde ve bahçe sulamasında kullanılması ile her yıl yüz milyonlarca metreküp su tasarrufu sağlayabiliriz” dedi. Ayrıca Türkiye’nin su fakiri olma yolunda ilerlediğine işaret ederek “Türkiye su kaynakları konusunda sınırsız değil. İklim değişikliği, erozyon, çölleşme, hatalı tarım uygulamaları gibi pek çok sebep yüzünden su tüketiminde ilk on ülke arasında yer alıyoruz. Projeksiyonlara göre, bugün 1519 m3/yıl olan kişi başına düşen su miktarımız, 2030 yılında nüfusumuzun 100 milyona ulaşması ile yıllık 1100 m3/yıl’a düşecek ve ‘su fakiri’ ülkeler liginde yer almaya başlayacağız. Yaklaşan tehlikeyi bugünden görerek, yerel yönetimler eliyle uygulanabilir çözümleri bulmak ve uygulamak zorundayız.” dedi. 
 

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 14:48
YORUM EKLE

Endress

Enelsan

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını