Altınyağ, 20 milyon dolarlık yatırım yapıyor, işte hedefleri

İzmir’de bitkisel yağ üretimi konusunda çalışmalarına devam eden Altınyağ, 20 milyon dolar yatırım yaparak bir yandan üretim kalitesini yükseltirken, bir yanda da üretim kapasitesini arttırıyor. Altınyağ, aynı zamanda gerçekleştirdiği yeni yatırımlarla hem kömür tüketimini azaltmayı hem de elektrik enerjisinde tasarruf etmeyi planlıyor.

Altınyağ, 20 milyon dolarlık yatırım yapıyor, işte hedefleri
Endütri 4.0

İzmir'in köklü sanayi kuruluşlarından birisi olan Altınyağ, 1962 yılından beri üretim faaliyetlerine devam ediyor. Uzun yıllar bitkisel yağ üretimi yapan Altınyağ, kuruluşunun 50’nci yılında Artı Yatırım Holding’in çatısı altına girdi ve üretim tesisini yenileme çalışmalarına 20 milyon dolar kaynak ayırdı. Altınyağ, yapılan yatırımlarla bir yandan üretim kalitesini yükseltirken, bir yanda da üretim kapasitesini arttırdı. Altınyağ Genel Müdürü İsmail Paslanmaz ile hem fabrikanın yeni yatırım gündemini hem de enerji tasarrufuna yönelik gerçekleştirdiği çalışmaları konuştuk. 

Üretim tesislerinizdeki yapılanmadan ve buralarda gerçekleşen üretimlerden kısaca bahsedebilir misiniz? 

İzmir'in köklü sanayi kuruluşlarından birisi olan Altınyağ 1962 yılında kuruldu. Uzun yıllar bitkisel yağ üretimi yapan Altınyağ, kuruluşunun 50’nci yılında Artı Yatırım Holding’in çatısı altına girdi. Artı Yatırım Holding, üretim tesisini yenileme çalışmalarına 20 milyon dolar kaynak ayırdı. Altınyağ, yapılan yatırımlarla bir yandan üretim kalitesini yükseltirken, bir yanda da üretim kapasitesini arttırdı.
Altınyağ Kombinaları A.Ş yapılan yatırımlarla bugün bitkisel yağlı tohum ve hamyağ işleme tesislerine sahip sektörün öncü firmalarından birisi haline gelmiştir. Tohum cinsine göre değişiklik göstermekle beraber 400Ton/Gün kapasiteli iki adet toplam 800 ton/gün kapasiteli pre-pres ve ekstrasyon tesisleri, 150Ton/Gün ve 200Ton/Gün toplam 350 ton/gün kapasiteli rafine tesisleri bulunmaktadır. 
Tesisler tüm tohum çeşitlerini çalışabilecek şekilde dizayn edilmiş olup pre-pres ve ekstraksiyon tesisleri Avrupa’nın en büyük soya kırıcısı Sodrugestvo firması ile yapılan 24 aylık sözleşme kapsamında kapasitesinin tamamını kullanarak çalışmaktadır. 

Tesisimizde ayrıca, 30 bin  ton kapasiteli tohum depolama siloları, 15 bin ton kapasiteli küspe depoları, 15 bin  ton kapasiteli hamyağ ve rafine yağ tankları bulunmaktadır.

Haberin devamı ST Proses Otomasyonu Dergisi'nin Temmuz 2018 sayısında

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2018, 20:25
Robot Yatırımları
YORUM EKLE

Endütri 4.0

Robot Yatırımları

Dergiler
Partnerler