Binlerce röleli devrenin hayatımızdan çıkmasını sağlayan PLC’ler, operasyonel süreçlerden üretimsel proseslere kadar her aşamayı robotize etmeyi mümkün kılıyor. Mitsubishi Electric’in endüstriyel otomasyon dünyasına yeni bir standart getirdiği  MELSEC PLC ürün ailesi fabrikaların dijital dönüşümünü hızlandırıyor. MELSEC iQ-F serisi, Mitsubishi Electric’in üstün sürücü kontrolü ve kullanıcı merkezli programlama kavramları üzerine tasarlandı. Küçük işletmelerde çok büyük fark yaratan seri kısa sürede daha çok ve kaliteli üretim yapılmasına, üretim esnasında hata oranını minimize etmeye olanak tanıyor.

ÜRETİM MERKEZLERİNİN AMİRAL GEMİSİ

MELSEC iQ-F serisi küçük ve orta çaplı makine uygulamalarında tercih ediliyor. Fiyat/performans ve ürün çeşitliliği açısından kompakt olmasıyla dikkat çeken seri tek başına kullanımdan ağ bağlantılı sistem uygulamalarına kadar işletmeleri endüstrinin bir sonraki düzeyine taşırken, gelişmiş yerleşik işlevleri ve çeşitli genişletilebilirlik özellikleriyle üretim merkezlerinin amiral gemisi görevini üstleniyor. Seri, yerleşik özellikleriyle kompakt tasarımı en üst seviyeye taşıyor; konumlandırma ve IoT işlevleri gibi yüksek temel performansı ve kullanım kolaylığını artırıyor. MELSEC iQ-F serisi, çeşitli işlevlerle dolu CPU’sunun yanı sıra yenilenen genişleme modülleri ile kullanımı kolaylaştırıyor ve sistemin boyutunu küçültmeye yardımcı oluyor. Farklı modüllere kolaylıkla adapte edilen bu seri, uygun fiyatlı çok eksenli kontrol için dört adede kadar yüksek hızlı darbe modülüne bağlanabiliyor. Böylece işletmelerin farklı ihtiyaçlarını verimli bir performansla ve düşük maliyetle karşılayabiliyor.

SİNAN GİDER, BANTBORU'NUN DİJİTAL DÖNÜŞÜM VİZYONUNU AÇIKLADI SİNAN GİDER, BANTBORU'NUN DİJİTAL DÖNÜŞÜM VİZYONUNU AÇIKLADI

YÜKSEK PERFORMANS, VERİMLİ ÜRETİM

Orta ve büyük çaplı uygulamalar için geliştirilen MELSEC iQ-R serisi; yüksek performans ve fonksiyonuyla dikkat çekerken, multi-CPU destekli motion, proses ve IT sistemleri ile uyumlu Sanayi 4.0 uygulamaları için de ideal bir seçenek sunuyor. Fabrikalardaki üretim sisteminin veya makinelerin kontrolü gibi işlemlerin denetiminde kullanılan bu seri, desteklediği yüksek hız ve fonksiyonellik ile yüksek doğrulukta verimli ve esnek sistemlerin kurulup kontrol edilmesine imkân sağlıyor. Genellikle proses kontrol, kesintisiz üretim veya çalışma gerektiren yerlerde, yüksek eksenli hareket kontrol uygulamalarında tercih edilen MELSEC iQ-R serisi, kullanıcılara entegre bir çözüm sunuyor. Hızlı ve hassas uygulamalarda yüksek performans sağlayan bu teknoloji, hata önleyici ve hata nedenini analiz edebilen bakım fonksiyonlarıyla da fark yaratıyor. Network ile sağlanan yedeklilik ile hata durumunda bile sürekli çalışma performansı gösteriyor.

HIZLI VE AKILLI KONTROL YANITI SAĞLIYOR

MELSEC iQ-R serisi; verimlilik, mühendislik, bakım, kalite, haberleşme, güvenlik ve uyumluluktan oluşan 7 kilit alanda ortak sorunları çözmek için sıfırdan geliştirildi. Serinin farklı işlevler için tam 7 farklı kontrol CPU’su var. Her bir CPU, tek bir programlama platformu kullanıyor. Maliyetleri azaltmak, güvenilirliği arttırmak ve mevcut varlıkların yeniden kullanılabilirliğini sağlamak üzerine kurgulanan bu sistem, çeşitli uygulamalara uygun programlanabilir otomasyon kontrolörleriyle esneklik sunarken birbirinden değişik sistem gereksinimlerine uygun farklı taşıyıcı ünite tipleriyle de uyum sağlıyor. Serinin en önemli özelliği ise yüksek hız ve hassasiyet gerektiren uygulamalar için ideal yüksek hassasiyetli, hızlı ve akıllı kontrol yanıt modüllerinden oluşan bağımsız bir modüle sahip olması.

SANAYİ 4.0’A UYGUN

MELSEC PLC ürün ailesinde yer alan MELSEC iQ-R serisi, Sanayi 4.0’a uygun olarak verilerin işlenmesi ve IT sistemlerine doğrudan aktarılmasına hizmet eden arayüz modülleri ile sanayinin farklı kollarında tercih ediliyor. Çikolata, ekmek, kek, kurabiye, dondurma gibi gıda ürünlerinin üretildiği makinelerde, binalarda ve arabalarda kullanılan çift cam üretiminde, klima üniterinin üretiminde, otomotiv yan sanayisinde üretilen çeşitli ekipmanların, tesisat ekipmanlarının, kapı-kilit ekipmanlarının ve birçok farklı sektörde kullanılan ekipmanların üretilmesini sağlayan metal işleme makinelerinde rahatlıkla kullanılabiliyor. Tüm bu sektörlerin yanı sıra MELSEC iQ-R serisi; ulaşım sistemlerinin yönetilmesinde, su arıtma tesislerinde, bina yönetim sistemlerine, pil üretim tesislerinde ve veri merkezi tesislerinde de maksimum performansıyla öne çıkıyor.

HATA PAYI VE MALİYET AZALIYOR

Güçlü yazılım yönüyle de işletmelere pratik ve esnek bir kullanım imkânı sunan MELSEC iQ-R serisinde ilgili her ürün için farklı programlama yazılımlarını içinde barındıran MELSOFT iQ Works entegre yazılım paketi kullanılıyor. Bu güçlü entegre yazılım paketinin avantajları arasında ise sistem tasarımının tekrarlanan görevlerinin çok daha kolay hale getirilmesi, hataların azaltılması ve toplam sahip olma maliyetinin azaltılmasına yardımcı olması yer alıyor.

Editör: Haber Merkezi