Olimpiyat Oyunları 26 Temmuz-11 Ağustos 2024, Paralimpik ise 28 Ağustos-8 Eylül 2024 tarihleri arasında Fransa'da gerçekleşecek. Şimdiye kadar düzenlenen en büyük etkinlik olma durumunu taşıyan Paris Olimpiyatları, karbon ayak izini yarı yarıya azaltıcak. Paris, sporcuları klimalar olmadan serin tutmanın bir yolunu bulmak için yer altına iniyor. Bu karar, organizasyon komitesinin Paris Oyunlarının karbon ayak izini yarı yarıya azaltma ve potansiyel bir sıcak hava dalgası sırasında bile herkesi serin tutmak için doğal kaynakları kullanan özel bir teknoloji kurarak bugüne kadarki en sürdürülebilir Olimpiyatları sahneleme hedefinin bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Organizatörler, orada kalan Olimpiyatçılar ve Paralimpik sporcuların sıcaklıklarını kontrol altında tutmak için, Louvre Müzesi'nin geçen yıl rekorlar kıran bunaltıcı sıcakla başa çıkmasına yardımcı olan sisteme benzer şekilde, Sporcular Köyü'nün altında bir su soğutma sistemi kullanmayı planlıyor.

Sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltmayı ve Işıklar Şehri'ni 2050 yılına kadar karbonsuzlaştırmayı amaçlayan iddialı bir eylem planıyla iklim değişikliğiyle mücadele etmeye karar veren Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, "Paris Oyunlarının çevresel açıdan örnek olmasını istiyorum. Geleneksel bir projeyle karşılaştırıldığında, Sporcular Köyü inşaat aşamasında ve tüm Olimpiyat döngüsü boyunca  karbon etkisini %45 oranında azaltıcak." dedi.

OLİMPİYATLAR 15.600 SPORCU VE GÖREVLİYE EV SAHİBİ YAPACAK

Temmuz ve Eylül 2024 arasındaki iki ay boyunca Paris'in kuzeyindeki Sporcular Köyü, Olimpiyatlar sırasında 15.600 sporcu ve görevliye, Paralimpik Oyunları sırasında ise 9.000 sporcu ve onların destek kadrolarına ev sahipliği yapacak. Oyunların ardından, popüler Seine-Saint-Denis semtinde, Seine Nehri kıyısındaki 50 hektarlık (125 dönümlük) alan, 6.000 yeni sakinle sıfır karbonlu, çevre dostu bir konut ve ticari mahalle haline gelecek. Sıcak hava beklentisiyle organizatörler, Sporcular Köyü'nde sıcak hava dalgalarını blok blok inceliyorlar. Konaklama yerinin güneşe en çok maruz kalan kısımlarındaki koşulları simüle ettiler ve iç mekan sıcaklığını 23 ila 26 santigrat derece arasında tutma hedefiyle soğutma sisteminin etkinliğini test ettiler.

Direktör Laurent Michaud, Olimpiyat ve Paralimpik Köylerinde jeotermal enerji sisteminin, Seine-Saint-Denis banliyösündeki sporcu dairelerindeki sıcaklığın potansiyel bir sıcak hava dalgası da dahil olmak üzere geceleri 26 santigrat derecenin üzerine çıkmamasını sağlayacağını söyledi. Organizatörler ise konutların en üst katlarında bulunan, güneye bakan ve iki tarafı doğrudan güneş alan odalarda testler yaptığını aktardı. Ayrıca bölgedeki rüzgârların yönlerini ve Seine Nehri'ndeki su sıcaklığını da dikkate aldılar. Sıcaklık tahminlerini geliştirmek için Fransa'nın ulusal hava durumu ajansıyla yakın işbirliği içinde çalıştılar.

Yerden soğutmaya ek olarak binalara yapılan yalıtımın, sakinlerin gece boyunca elde edilen soğuğu gün boyunca muhafaza etmelerine olanak sağlayacağını söyleyen Michaud, içerideki serinliği korumak için sporcuların, gün boyunca pencere panjurlarının kapalı olduğundan emin olmak da dahil olmak üzere bazı temel kurallara uyması gerektiğini de sözlerine ekledi.

İki kez Olimpiyat şampiyonu ve maraton dünya rekoru sahibi Eliud Kipchoge, Paris sürdürülebilirlik planını takdirle karşıladı. Kenyalı sporcu, sporun çevresel adaletinin en sesli savunucularından biri ve iklim değişikliği ile küresel ısınmanın etkisi konusunda defalarca eylemde bulunmuştu. Kipchoge, AP ile yaptığı röportajda, "Bu iyi bir düşünce çünkü hepimizin karbonumuzu azaltmamız gerekiyor" diyerek arkadaşlarını yarışma, antrenman ve genel olarak hayatları sırasında karbon etkilerini azaltarak iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olmaya çağırdı. 

ZORUNLU AFET SİGORTASI AY SONUNDA DEVREYE GİRİYOR ZORUNLU AFET SİGORTASI AY SONUNDA DEVREYE GİRİYOR

Fuar organizatörleri ulusal Olimpiyat komiteleriyle temasa geçti ve belirli durumlarda ve cihazların organizasyon komitesinin teknik kriterlerine uygun olması koşuluyla kendi klima ünitelerini kurma seçeneğine sahip olacaklarını söyledi. Çoğu ulusal Olimpiyat yetkilisi, Paris Oyunları sırasında sporcularını serinletme planlarına “bekle ve gör” tutumuyla yanıt verdi. Avustralya Olimpiyat Komitesi, "atletlerimiz için gerekli olabilecek ısı ve nem azaltımı da dahil olmak üzere en uygun yüksek performans ortamını" sağlamak için Paris'teki hava durumunu takip edeceğini söyledi.

Olimpiyat Köyü Müdürü Michaud, organizatörlerin çevreye duyarlı olmak istediklerini ancak sporcuların sağlığını tehlikeye atmak istemediklerini kaydetti. Bu, duruma göre ve sporcuların sağlığı ve güvenliği için yapılacak" dedi ve geleneksel klima üniteleri yerine su damlacıklarını buharlaştıran vantilatörlerin kurulabileceğini de sözlerine ekledi.

KAYNAK: Termodinamik

Kaynak: https://www.termodinamik.info/haberler/paris-olimpiyat-sporcularini-klimalar-olmadan-serin-tutmayi-h