banner1160
x

Zorlu Ortamlar için RFID

Çinli bir karpit üretim tesisinde Turck RFID Sistemi taşıma arabalarının tozlu ve sıcak ortamda doğru pozisyonlanmalarını sağlıyor. Üretim kapasitesi Turck BL ident RFID sistemi sayesinde artarken, güvenli çalışma ortamı sağlandı bunun yanı sıra enerji tüketimi de azaldı.

Zorlu Ortamlar için RFID
Endüstrideara

Taşıma arabalarının doğru pozisyonlanması Çin’de bir üretim tesisinde daha önceleri tekerleğin üstüne yerleştirlen bir enkoder sayesinde yapılabiliyordu.  Ancak bu bilgi çarpmalar ya da kaygan zemin nedeniyle yüksek seviyede yanlışlıklar içeriyordu bu durum da manuel pozisyonlamaya mecbur bırakıyordu.  Şimdi üreticiler raylar üzerindeki okuma yazma kafaları ve taşıyıcı üzerindeki RFID etiketler yardımıyla pozisyonu doğru ölçebiliyorlar. Aynı zamanda bu durum yükleme kapısı önünde taşıma arabalarının doğru pozisyonlanmasını da s ağlıyor.Hem IP67 RFID okuma yazma kafaları hem de sağlam yapıdaki etiketler üretim sürecindeki sıcaklıktan ve tozdan etkilenmiyorlar. Böylelikle fabrika daha fazla enerji verimliliğiyle üretim devam ediyor, işçiler de daha güvenli bir ortamda çalışıyor.
Karpit üretiminde en fazla üreticilerin ihtiyaç duyduğu önemli materyaller kireç ve kokdur. Kireç ve kok ark fırınlarında yüksek sıcaklıklarda karbonmonoksit ve karpite dönüştürülürler. Karbit üretimi döngüsel bir süreçtir. Yanık karbitler fırından çıkarıldıktan sonra yeniden ısıtılır, kok ve kireçle beslenir. Sonra reaksiyon seviyesine kadar sıcaklık tekrar yükseltilir ve muhafaza edilir.Reaksiyon sırasında ham kireç içindeki kalsiyum ve kok içindeki karbon kimyasal tepkimeye girer ve karbit oluşur. 
 

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 19:32
YORUM EKLE

Endaş

Aha

Dergiler