Yeni E3AS serisi sensörleri piyasaya sundu

Omron, sınıfının en küçük gövdesine ve 1500 mm ile en uzun algılama mesafesine sahip yeni E3AS serisi yansıtmalı tip fotoelektrik sensörleri piyasaya sürdü.

Yeni E3AS serisi sensörleri piyasaya sundu
Endüstri 40 Zirvesi

Omron, sınıfının en küçük gövdesine ve 1500 mm ile en uzun algılama mesafesine sahip yeni E3AS serisi yansıtmalı tip fotoelektrik sensörleri piyasaya sürdü.

Sensörler, algılama mesafelerinden veya farklı renklerden, malzemelerden ve nesne yüzeylerinden etkilenmeden kararlı algılama sağlıyor.

Bu şekilde sensörlerin seçilmesi, ayarlanması ve bakımı kolaylaşır; sistemin devreye alınması ve kapasiteden yararlanma oranları iyileşiyor.

E3AS Sensörleri, örneğin çeşitli renk ve şekillerdeki ürünleri taşıyan konveyör hatlarında ve sensör kurulumu için kısıtlı alana sahip montaj hatlarında kullanılabiliyor.

Hızlı devreye alma ve kararlı çalışma, üretim tesislerinde kritik öneme sahip olup firma, bu ihtiyacı karşılamak için E3AS Serisi ile algılama mesafesini önceki modellere göre beş kat artırdı.

Serinin algılama prensibi, algılama nesnelerinin özelliklerinden bağımsız olarak yüksek algılama kararlılığı sağlayan Hareket Süresidir (Time of Flight/TOF). Bu şekilde sensörlerin seçilmesi ve ayarlanması kolaylaşıyor.

Buna ek olarak, sektörün algılama yüzeyindeki ilk kirlenmeyi önleyici kaplaması, yağ veya toz saçılan ya da buhar oluşan ortamlarda yanlış algılamayı ve bakım sıklığını azaltıyor. Seri, taşıma ve montaj süreçlerinde sistemin devreye alınması ve kapasiteden yararlanma oranlarının iyileştirilmesine yardımcı oluyor. 

Firmanın ortaya koyduğu "innovative-Automation" adlı stratejik konsept, yenilikçiliğin üç temel öğesinden oluşuyor: "entegre" (kontrol evrimi), "akıllı" (ICT ile geliştirilen akıllı sistemler) ve "interaktif" (insanlar ve makinalar arasında yeni bir uyum).

Yeni seri ile sistem devreye alma ve kararlı çalışmayı geliştiren firma, iş gücü kesintileri de dahil olmak üzere üretim tesislerindeki sorunları çözmeye devam ediyor ve müşterileriyle birlikte "innovative-Automation" konseptinin hayata geçişini hızlandırıyor.

ÖZELLİKLER

1.    Sınıfının en küçük gövdesi ve 1500 mm ile en uzun algılama mesafesi
     50 ila 1500 mm geniş algılama aralığına sahip E3AS Serisi, uygulamaya bağlı olarak farklı sensör seçme gereğini ortadan kaldırır. Kullanıcılar, kurulum ortamı gerekliliklerini karşılamak için metal veya plastik kutulu bir model seçebilir. Küçük boyutları dar alanlarda kurulum sağlar.


2.    Çeşitli renklerde ve malzemelerden oluşan nesneleri algılama, hızlı değerlendirme ve ayarlama sağlar
Konvansiyonel fotoelektrik sensörlerde, algılanan her nesne için ön değerlendirme veya konumlandırma gerekiyordu. E3AS Serisi, çeşitli renklerde ve malzemelerden oluşan nesneleri ayarlanan mesafeye göre algılayarak daha hızlı değerlendirme ve ayarlama sağlar.

3.    Sektörde bir ilk olan kirlenmeyi önleyici kaplama, algılama yüzeyinde kontaminasyonu önler (Patent Beklemede*5)

E3AS Serisinin algılama yüzeyindeki kirlenmeyi önleyici kaplama; su damlacıkları, yağ ve tozun algılama yüzeyine yapışmasını önler ve lensin buğulanmasını önler. Böylece yanlış algılama ve temizleme sıklığı azaltılır.

  
 
4.    Farklı malzemeler/metaller için lazer kaynak teknolojileri, sensör arızalarını önlemek için sızdırmazlık sağlar (Patentli*5)
E3AS Sensör gövdesi paslanmaz çelikten üretilmiştir (SUS316L). OMRON'un patentli lazer kaynak teknolojileri, su (IP69K) ve yağ (IP67G) bulunan ortamlardaki arızaları azaltarak gövdenin parçaları arasındaki sızdırmazlığı ve yapışmayı iyileştirir.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2020, 18:06
YORUM EKLE

Leroy

Lima

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını